Dış Basur Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Dış basur genellikle ele gelen cilt kabarıklıkları şeklinde kendini gösterir. Fakat bazen genişlemiş damarlara pıhtı oturması ile şiddetli, diken batar gibi bir ağrı ve şişlik, kızarıklık meydana gelebilmektedir.

Detay

Yoga ile Evde Basur Nasıl Geçer

OP. DR. Yasir Gözü

Herkeste her an basur oluşabilir. Basur insana sadece iltihaplandığı zaman rahatsızlık verir. Damar duvarları ince ve bağırsak hareketlerinden geçerken gerilir. Bu yüzden yoga hareketleri yaparak vücudunuzdaki kasılmaları engeller ve hemoroidal dokuların sarkmasını önlersiniz.

Detay

Kahve ve Makat Hastalıkları İlişkisi

OP. DR. Yasir Gözü

Makat hastalıkları ise kabızlık, obezite, hamilelik gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Kahve tüketiminin fazla olması da direk olarak olmasa da dolaylı olarak makat hastalıklarını tetiklemektedir.

Detay

Doğum Sonrası Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

Özellikle vajinal doğum sonrası, hamilelik sırasında veya sonrasında hemoroid gelişmesi oldukça normaldir.

Detay

Hemoroid Bitkisel Tedavi

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid bölgesine sürülen güvercin yağı konusunda dikkatli olunmalı çünkü bu bölge çok kolay iltihaplanabilir ve tahriş olabilir. Birçok insan rahatlamak için güvercin ağacı yağını doğrudan dış hemoroidlere uygular.

Detay

Basur Memesi Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Çoğu durumda basur memeleri herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan tek başlarına çözülür. Ama belirtiler 1 haftadan fazla sürmüşse kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Bununla birlikte bazı yöntemlerle birçok kişinin memeciklerle yaşadığı rahatsızlık ve kaşıntı önemli ölçüde azalabilir.

Detay

Basur İlacı

OP. DR. Yasir Gözü

Hidrokortizon veya OTC kremleri, merhemleri ve hemoroid için özel yapılmış pedler basurun neden olduğu ağrıyı, şişliği ve kaşıntıyı hafifletmek için kullanılabilir. Ama basuru tedavi etmez.

Detay

İç Hemoroid

OP. DR. Yasir Gözü

İç hemoroid ise evrelerine ayrılmaktadır. İlk evresinde fazla belirti yoktur. İkinci evresinde ise kanamalar görülmeye başlar. üçüncü evresinde artık hasta ciddi zor anlar yaşar. Dördüncü evresinde Hemoroid dokusu hep dışarıdadır. Hemoroid rahatsızlığın en son ve en kritik evresidir.

Detay

Basur Kanaması

OP. DR. Yasir Gözü

Basur kanaması kişinin basur ağrılarının yanı sıra kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Şiddetli basur evrelerinde basur kanaması kişinin kıyafetlerine kadar geçebilmektedir. Bu da kişiye oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Eğer basur kanamanız 1 haftadan fazla sürmüşse kesinlikle proktoloji doktorunuzu ziyaret etmelisiniz

Detay

Makat Bölgesi Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

OP. DR. Yasir Gözü

Makat veya anus rektumun alt bölgesinde bulunan ve dışkılama işleminin gerçekleşmesine yarayan kanaldır. Bu kanal yoluyla kişi yediklerinin artıklarını dışarıya atabilir. Bu sayede bünyesinde bulunan fazlalık şeklindeki artıklar dışarıya atılır. Artıkların dışarı atılması bir insan için hayati öneme sahiptir.

Detay

Kabızlığa İyi Gelmeyen Yiyecekler

OP. DR. Yasir Gözü

Makat hastalıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besini tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Detay

Kronik Kabızlığa Lifli Besinlerle Son Verin

OP. DR. Yasir Gözü

Nişasta ve şekerli karbonhidratların dışında sindirimi gerçekleşmeyen ve emilimi olmayan karbonhidrat çeşidine posa yani lif adı verilir.

Detay

Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun!

OP. DR. Yasir Gözü

Peki ya egzersiz yapmayı rutin hale getirdiğinizde hemoroid, fissür ve fistül gibi makat hastalıkları önleyebildiğinizi biliyor muydunuz

Detay

Basur Nasıl Geçer?

OP. DR. Yasir Gözü

Kişi bir şekilde basura yakalandığı vakit ilk olarak ‘Basur Nasıl Geçer?’ Sorusunu sorar. Beslenme düzeni, bol bol su içmek ve çeşitli diyetler basurun iyileşmesinde etkilidir. Özellikle daha doğal tedavi arayan kişiler için bol lifli, besin değerleri zengin, kolestrolü düşük gıdalar tüketmek ve günde en az 8 bardak su içmek basurun geçmesine yardım eder.

Detay

Su İçmenin Önemi

OP. DR. Yasir Gözü

Sabah uyandığınız bir bardak suyun vücudunuzda neler yapabileceğini hiç düşündünüz mü?

Detay

Hemoroid Basura Ne İyi Gelir

OP. DR. Yasir Gözü

Hemoroid basuru engellemek veya ilerlemesini durdurmak adına yenilebilecek besinler;

Detay

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623