Anal Fistül Bitkisel Tedavisi ve Lazer Yöntemi

Anal Fistül Bitkisel Tedavisi ve Lazer Yöntemi

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül, iki iç organ ya da iki doku arasında aslında olmaması gereken ve sonradan oluşum gösteren bir bağlantı yolu ya da tünelin makat bölgesinde meydana gelmesi olarak açıklanabilir. Genellikle kronik hale gelmiş olan enfeksiyon sebebiyle oluşan iltihabi akıntının sonucunda, bu akıntıyı bölgeden dışarı atmak için makatta anormal bir kanal oluşumu gözlemlenir.

Çoğunlukla anal fistülün meydana gelmesini sağlayan etkenlerin başında, makat bölgesinin zorlanması gelebilmektedir. Zorlanmaya bağlı en sık görülen sebep kabızlık olarak öne çıkmakla beraber ishal de yine anal bölgede fistül oluşumuna sebebiyet veren etkenlerden biri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Makatta yaşanan zorlanma sonrasında bölgede oluşan herhangi bir çatlak (fissür), yara ya da tahriş bölgeden sürekli geçen dışkının da etkisi ile makatta iltihaplanma meydana getirebilir. Bu iltihaplanma neticesinde oluşan fistül yolu ile hastalar, günlük yaşantılarını zorlayan bir takım şikâyetleri hissedebilmektedirler.

Anal fistül rahatsızlığına sahip kişiler çoğunlukla ağrı şikâyetini sıklıkla yaşayabilmektedir. Fakat hastalığın en çok karşımıza çıkardığı bulgusu kötü kokulu genellikle sarı renge sahip akıntı olarak belirtilebilir. Bu şikâyetlerin yanı sıra, anal fistül hastaları dolgunluk hissi, şişlik ve dışkı sırasında yaşanan kanamalarla hastalara varlığını hissettirebiliyor.

Anal fistülün makat bölgesinde oluşum gösterdiği alana ve şekle göre çeşitlere ayrıldığı söylenebilir. Bu çeşitlerin genel olarak dörde ayrıldığı söylenebilir. Bunlardan en sık görüleni, intersfinkterik fistül olarak bilinmektedir. Diğer anal fistül çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir; suprasfinkterik, transsfinkterik, ekstrasfinkterik olarak değerlendirilmektedir.

 

Anal Fistül Çeşitleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Anal Fistül Bitkisel Tedavisi

Anal fistül gibi birçok makat hastalığının kesin çözümü bitkisel yöntemlerle değil genellikle cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada tercih edilen bitkiler veya bitkisel kürler anal fistülün tedavisinde bölgenin tamamen iyileşmesinde yeterli olamamaktadırlar. Anal fistül rahatsızlığında hastaların tercih ettiği bitkisel yöntemler sadece geçici olarak hastanın bölgesel rahatlama yaşamasına imkân sağlayabilmektedir. Anal fistül tedavisi için kullanılan birkaç bitki sıralanabilir.

Atkuyruğu Otu:

İçeriğinde bulunan etkin maddeler sayesinde deyim yerindeyse “mikropsavar” bir özelliği içerisinde bulundurabilen bir ot çeşidi olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca atkuyruğu otu, bölgede biriken iltihaplı ödemlerin atılmasında vücuda destek olabilmektedir.

Adaçayı:

Sindirim sistemini düzenlemede oldukça etkili bir bitki olarak ön plana çıkabilmektedir. Kişide anal fistül oluşumuna sebebiyet verebilen kabızlık ve ishal oluşumunun önüne geçebiliyor.

Isırgan Otu:

Birçok rahatsızlık ve konuda büyük faydalara sahip olan ısırgan otu, anal fistül rahatsızlığında da adaçayı ile neredeyse aynı özelliklerle kişiye etki ederek, anal fistül henüz başlamadan önüne geçebilmede etkili olabiliyor. Isırgan otu, sindirim sistemi için oldukça faydalıyken aynı zamanda bağırsakları da temizleyebilmesi ile ön plana çıkmaktadır.

Keten Tohumu Yağı:

Keten tohumu yağı içerisinde var olan yağ asitleri, cilt üzerinde onarıcı bir etkiye sahip olabilmektedir. İçerisinde bulunan antiinflamatuvar etkisi ile makat bölgesinde anal fistül nedeniyle oluşan doku hassasiyetine iyi gelebilmektedir.

Eşek Otu:

İltihap giderici ve antibakteriyel etkiye sahip olması sebebiyle anal fistülün oluşturduğu apseli iltihabın, hastaya vermiş olduğu negatif hissi azaltmada yardımcı olabilmektedir.

Kakao Yağı:

Hassasiyet içeren cildi, besleyerek cilt üzerinde oluşan tahrişe ve doku zedelenmesine iyi gelebilmektedir. Anal fistül nedeniyle makat bölgesinde oluşan cilt sorunlarını hızlı bir şekilde iyileştirebilme etkisine sahiptir.

Susam Yağı:

İçeriğinde bulunan çinko ile vücutta zedelenen dokunun kendini onarmasına katkı sağlayarak anal fistül rahatsızlığına kısmen fayda sağlayabilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen bitkiler veya onlardan oluşan bitkisel kürler, anal fistül hastaları için tedavi edici etkiye sahip olamamaktadır.  Anal fistül rahatsızlığı için hastaların şikâyetleri başlar başlamaz bir proktoloji uzmanından destek almaları büyük önem arz etmektedir.   

Anal fistül rahatsızlığında doktorların tedavi kapsamında kullandığı birçok tedavi girişimi mevcuttur. Lakin bu cerrahi girişimlerden özellikle klasik cerrahi ameliyatlı yöntem günümüzde eskisi kadar tercih sebebini oluşturamamaktadır. Bunun nedeni ise klasik cerrahi yöntem ile yapılan işlemlerde hastaların makatta bulunan ve dışkıyı ya da gazı gerekli durumlarda tutabilmeyi gerçekleştiren kaslarının, zarar görme ihtimalinin oldukça yüksek olması olarak öne çıkan nedenlerin başında geliyor.  Gelişen teknoloji ve gelişen teknolojinin etkilerini sağlık sektöründe gözlemleyebilmemiz neticesiyle daha az riskli müdahaleler hem hastalar hem de doktorlar tarafından tercih edilebilmektedir. Bu yöntemler özellikle hastaların diğer yöntem de zarar görme riski yüksek olan makat kaslarının, zedelenme ihtimalini bir hayli düşürebilmektedir. Günümüzde ameliyatsız lazer tedavisi bu sebepler doğrultusunda özellikle hastalar tarafından da sıkça tercih edilebilmektedir.

 

Anal Fistül İlaçları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Anal Fistül Tedavisinde Lazer Yöntemi

Lazerle uygulanan anal fistül tedavisi “ameliyatsız” yöntemlerden sayılmaktadır. Bunun nedeni lazerle uygulanan yöntem de hastanın 5 ile 8 dakika arasında işlemini görebilmesidir. Bununla birlikte lazerle yapılan anal fistül tedavisinde genel anestezi değil sadece bölgenin uyuştuğu, lokal anestezi hastaya kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu nedenle hasta, genel anestezinin sonrasında yaşadığı problemlerden de bu sayede kurtulmuş olabilmektedir.

Lazer tedavisinin klasik cerrahi ameliyatlı yönteme kıyasla hastaya sunduğu en büyük avantaj, hastanın makat kaslarının zarar görmeyecek olmasıdır. Peki, lazerli yöntem bunu nasıl başarabiliyor?

Lazer ile uygulanan ameliyatsız tedavi yönteminde, lazer mekanizmasının ışın kaynağı ile bölgede sadece “fistül” yolu hedef alınmaktadır. Var olan fistül yolu lazer ile konforlu bir şekilde yok edilebilmektedir. Burada makat kasları herhangi bir kesi ya da işlem görmek durumunda kalmadığı için hastanın makat kaslarında çoğunlukla sorun gözlemlenmediği ortaya çıkmıştır.

Öyle ki, anal fistül tedavisinde güdülen ana amaç öncelikle, bölgedeki iltihabı ve fistülü ortadan kaldırmak olarak öne çıkmaktadır. Sonrasında tabi ki her anal fistül hastasının tedavi sonrası korkulu rüyasından biri olan, anal fistülün tekrar etmesini engellemektir. Ardından tabi ki makat kaslarının zarar görme ihtimalini sıfıra indiren bir tedavi uygulayarak makat kaslarının sağlıklı yapısının bozulma ihtimalini ortadan kaldırmak ve gayet tabi hastanın hızlı bir şekilde iyileşip, sosyal hayatına geri dönebilmesini sağlamaktır.

Lazer ile gerçekleştirilen anal fistül tedavisi,  anal fistül rahatsızlığının iyileşmesi için güdülen ve yukarıda bahsedilen ana amaçların tamamını kapsayan bir tedavi şeklini hastaya sunabilmektedir. Ayrıca lazer ile uygulanan ameliyatsız tedavi herkese uygulanabilir. Öyle ki böbrek, kalp, şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıklara sahip hastaların da yine hızlı ve konforlu bir şekilde tedavisi gerçekleşebilir.

Anal fistül gibi karışık ve hastayı zorlayan bu hastalığın ameliyatsız lazer yöntem ile tedavi ediliyor olması günümüzde hem hekimlere ama özellikle hastalara büyük ayrıcalık sunmuş olmaktadır. Anal fistül rahatsızlığının konforlu tedavisi ile hastaların evde bitkisel çözüm aramalarına gerek kalmadan bir proktoloji uzmanına danışmaları ve tedavi olmaları daha da kolaylaşmıştır.

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623