Anal Fistül Kendiliğinden Geçer Mi? Makat Fistülü İlaçları Nedir?

Anal Fistül Kendiliğinden Geçer Mi? Makat Fistülü İlaçları Nedir?

Anal fistül, anal kanalın içerisinden, makatın iç dokusunda bir çatlak, bir yaranın oluşması ile dışarıya doğru uzanan istenmeyen doku kanalının açığa çıkmasıdır. Fistül kanalı, makatın yanından ya da etrafını çevreleyerek geçerken fistül çeşitlerini ortaya çıkarabilir. Bu geçiş sırasında fistül kanalı oluşurken, makat kaslarını zedeleyerek ilerler. Dolayısıyla da bu fistül kanalına müdahale ederken de kaslara minimal düzeyde dokunulabilmektedir.

Anal fistülün iyileşme sağlayabilmesi için öncelikli olarak kanalın ve kanal içinin temizlenmesi gerekir. Yani fistül kanalının ortadan kaldırılması, yok edilmesi gerekir. Fistül kanalının oluşması, içerisinden istenmeyen atıkların ilerlemesi için yeterli olmaktadır. Belirtmek istediğimiz bu istenmeyen atığı açıklamak gerekirse eğer ki, her dışkılama esnasından sürekli bir pis maddenin geçişinin olmasıdır. Her canlı da yaşanıldığı gibi ve ortak özellikle olarak bilinen boşaltımın yapılması, yaşamı devam ettirebilmek için şart olan bir sistemdir. Bu nedenle dışkılamayı engelleyici olarak da bir şey uygulamak kişinin sağlığı açısından olukça zarar vermektedir. Boşaltım, her canlının yaşadığı gibi engellenmemesi gereken, zararlı ve atık maddelerden oluşan bir sistemdir. Canlıların yaşadığı bu boşaltım sistemini engellemek mümkün olmadığı gibi, bu boşaltım sırasında fistül kanalından geçiş de engellenemediği için fistülün kendiliğin yok olması mümkün değildir. Bu nedenle anal fistülün tedavi edilmesi gerekir.

 

Anal Fistül Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Fistül Tedavisi Bitkisel Çözüm

 

Perianal fistül (anal fistül ) kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık değildir. Çoğunlukla ağızda yer alan salgı sağlamaya yardımcı olan tükürük bezleri gibi makat dokusunda yer alan salgı bezleri bulunur. Makat dokusundaki bu salgı bezleri anal kanala salgı oluşturarak kanalların tıkanmasına yol açabilir. Mevcut olan salgı bez içerisinde birikerek, iltihaplanması sonucu oluşarak perianal apseyi oluşturur.

Makatta apsesi, anüs bölgesinde oluşan, akıntı şeklinde kendini belli eden bir anorektal hastalığıdır. Makat bölgesinde veya anal kanal içerisinde şişlik, kızarıklık, apse oluşumuna bağlı olarak gelişen birçok belirtiye yol açabilir. Ortaya çıkarmış olduğu apse gelişimi iltihabın etkisi ile kişide oldukça zorlu günlerin yaşanmasına ve dayanılması güç olan ağrılar ile kendini belli edebilir. Apse, canlı vücudunda yer alan her biriken iltihabın enfeksiyona bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Ortaya çıkan bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun vermiş olduğu bir cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Her bir bireyde yaşanıldığı gibi bu apsenin vücuttan dışarıya atılması gerekmektedir. Vücut hangi farklı türde bir mikroorganizma ile karşılaştığında immün sistem (bağışıklık sistemi) harekete geçerek dışarı atmak ister, apse gözlemlenebilir veya enfeksiyona yol açabilir. Vücut apseye bağlı olarak direnç göstererek ateş, kusma, bulantı, karın ağrısı gibi şiddetli acılar yaşanabilir. İşte belirtmiş olduğumuz bu apse oluşumları ve gelişimde göstermiş olduğu şikâyetleri makat bölgesinde yer aldığında da yaşanılabilen belirtileri de ön plana çıkarabilmektedir. Bu sebeple makat bölgesinde gelişen apseleri perianal apse (makat apsesi) olarak değerlendirerek, beraberinde getirmiş olduğu anal fistül rahatsızlığı ile birlikte tedavi edilmelidir.

Fistül hastalığı oluşurken ikincil gelişim olarak apse oluşumunu beraberinde getirirken bir veya birkaç giriş deliklerinin de oluşmasına zemin hazırlar. Anal fistül hastalığındaki apselerin boşaltılması, içinin temizlenmesi gerekmektedir. Eğer öncelikli olarak fistülün cilt üstündeki dışta yer alan ağzı iyileşirse, içeride oluşan ve gelişen iltihap nedeni ile tekrarlayan bir apse oluşumu ile karşılaşılabilir. apseen dolayısı ile fistül sırasında sancılı bir süreç yaşanmaktadır. Gündelik yaşamayı sekteye uğratmaktadır.

Erkeklerde görülme sıklığı daha fazla olan anal fistül hastalığı orta yaş grubunda daha sık görülebilmektedir. Makat bölgesinin çeşitli nedenlerden dolayı yara ve yırtık olmasından kaynaklı gelişen fistül hastalığının erken tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle erken dönemde fark edilen makat bölgesinde yaşanılan anal fissür rahatsızlığının da kısa zamanda tedavi edilmesi fistül hastalığına dönüşmesini öncelikli olarak engellediğini ve önüne geçtiğini unutmamak gerekir. Böylelikle fistül hastalığın tedavisi daha kolay bir hale gelebilir. Belirtmiş olduğumuz bu şikâyetlerin hiç birini bir takım bitkisel kürler uygulanarak geçebileceğini düşünmemek gerekir.

Bazı bitkilerin, dışkılama işleminin kolay gerçekleşmesini sağlıyor oluşu, meydana gelen apse iltihabının yok olmasına yardımcı olsa dahi anal fistül hastalığının tamamen iyileştirmediğini unutmamak gerekir. Halk arasında sıklıkla adaçayının sindirim sistemini rahatlatıp, düzene soktuğunu, ısırgan otunun bağırsakları zararlı olan bakterilerden temizlediğini, keten tohumu yağının cildi onarıcı etkisi olduğunu, eşek otunun iltihap sökücü etkisi olduğunu, kakao yağının tahriş ve yıpranmış olan cilt yapısının besleyerek yaraların iyileşmesine destek sağlayabileceğini düşünmektedirler. Fakat bu bitkilerin tamamen iyileştirme sağlamadığını, yalnızca fistül belirtilerini azalmak için kullanıldığını unutmamak gerekir.  Kesinlikle tek başına uygulanan bir tedavi ve çözüm yöntemi değildir. Bu nedenle mutlaka proktoloji doktorları tarafından tedavi olunması gerekmektedir.

 

Anal Fistül Bitkisel Tedavi Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Fistül Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Toplumumuzda her ne kadar makat hastalıkları sıklıkla görülebilir olsa da aynı ölçüde, hastalığın tedavisi için doktora gitmekten çekinildiği ve bu nedenle tedavinin ertelendiği gözlenmektedir. Anüs (makat) hastalıkları ile karşılaştığımız zaman başımıza gelen diğer hastalık gibi düşünerek tedavi olmaktan vazgeçmekteyiz. Hatta ve hatta birçoğumuz kulaktan kulağa gelen duyumlarla makat bölgesindeki hastalıklarının hepsini yalnızca hemoroid hastalığıymış gibi değerlendirmekteyiz. Buna istinaden sıcak su uygulamalarının hemoroide iyi geldiğini düşünürüz. Öyle ki sıcak suyun iltihabın oluşturduğu enfeksiyonla birleşmesinde kişinin yaşamış olduğu ağrı ve acılar ıstırap haline dönüşür.

Fistül tedavisinde fistülün oluşturduğu yeri, türü, şekli, açıldığı alanları gibi özellikleri dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Çünkü fistülden kaynaklanan bir iltihap söz konusu ise kullanılan ilaçların dışkılamayı yumuşatmak ve dokuya daha da zarar vermesini engellemek adına hekim tarafından uygun görülebilir. Fakat fistül oluşumu gerçekleşmişse, tam anlamı ile bir tedavi ilaç ile mümkün olamamaktadır.

Anal fistül için oturma banyosu yapmak diğer yatıştırıcı etkilerden birisidir. Hasta için en ideal olan yöntemlerden biridir. Makat bölgesi dışkılama sebebi ile temiz tutulması gereken bir alandır. Makat hastalıklarına yakalanılan durumlarda hijyene ve o bölgenin temiz tutulmasına özen göstermek gerekmektedir. Yapılan sıcak banyolar da rahatlama ve bölgenin temizliği açısından hastayı oldukça huzurlu hissettirebilir. Oturma banyolarında da belirttiğimiz gibi dışkılamadan, gazdan veya idrarın verdiği bakterilerden arındırmak için uygun olan bir yöntemdir. Bölgede ağrı, kaşıntı ve inflamasyon (iltihaplı reaksiyon) hafiflemesine yardımcı olur. Buradaki esas amaç da ağrının hafiflemesi sağlamaktır.

 Oturma banyosunu ne kaynara yakın sıcaklıkta olan bir su ile ne de çok soğuk olan bir su ile yapmamak gerekir. ısı ayarının yapılması oturma banyosunda büyük önem taşır. Çok sıcak su yani belli derecenin üzerindeki sıcak su ödeme sebebiyet verebilmektedir. Leğen veya küvet içerisine ılığa yakın sıcak su koyularak dirseğiniz ile kontrol ederek suyun ısı kontrolünü sağlamanız gerekir. ayarlamış olduğunuz suyun içerisine sabun, şampuan gibi maddeleri eklememek gerekmektedir. Sonrasında ise küvete uzanıp veya oturup 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Uzman hekimlerinizin de tavsiyesi üzerine günde en az 2 veya 3 kere dışkılama sonrasında yapılabilmektedir. Bazen ise hekiminizin onayı ile daha da fazla yapabilirsiniz. Oturma banyosunun tamamlanmasının ardından yumuşak bir tuvalet kâğıdı ile hafif dokunduruşlar ile kurulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sürtünme ve ovalama uygulamaktan kaçınmalısınız. Bütün bu bilgileri öncelikli olarak bir doktor muayenesi sonrasında, onayı ile yapılması gerektiğini unutmayınız. Bu oturma banyosunun kararını danıştığınız hekiminizin bilgisi dâhilinde uygulamalısınız. Çünkü bilinçse yapılan oturma banyolarının hastaya vereceği yarardan çok zarara yol açabilmektedir. 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623