Anal Fissür Tedavisi Lokal Anestezi

Anal Fissür Tedavisi Lokal Anestezi

Makat Çatlağı Tedavisinde Lokal Anestezi

Anal fissür makat bölgesinde dışkı çıkışı esnasında zorlanmaya bağlı olarak yırtılma oluşmasına denir. Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen anal fissür tedavisi lokal anestezi ile yapılabilir. Makat kısmındaki yüzeysel deri tabakası dışkı çıkışı anında zorlanarak yırtıkları meydana getirebilir. Bu yırtıklara anal fissür denir. Yırtılan deri tabakasının neden olduğu ağrı sebebiyle istemsiz olarak makat içindeki kaslar kasılır. Bu kasılmaya bağlı makat kası bir sonraki tuvalet zamanı geldiğinde daha fazla yırtık oluşmasına neden olur. Bu durum kısır döngü halini alır.
 
Birçok anal fissür hastası bu durumun kendi kendine geçebileceğini düşünerek tedavi süreçlerini erteler. Tuvalete gittiğimizde tuvalet kağıdına parlak açık renk kan gelebilir. Bazen de bu kan tuvalet yaptığımız alanda damla halinde görülür. 
Anal fissür hastalığında meme şeklinde çıkıntı gelişebilir. Bu rahatsızlık zaman zaman hemoroid ile karıştırılabilir. Anal fissür rahatsızlığı yaşayan kişi hastalığın başındaysa lifli gıdalara yönelerek bol su tüketmeye önem vermelidir. Unutmamak gerekir ki sağlıklı beslenmek olacağımız tedaviye destek olacaktır. Bazı hastalarda ılık su ile duş almak hastayı biraz da olsa rahatlatmaktadır. 
 
Anal fissür dışarıdan bakıldığında kesik veya çatlak görünümde olabilir. Kesikler küçük dahi olsalar hissedilen rahatsızlık çok büyüktür. Çatlaklar makat bölgesinde ya da orta kısımda kendini gösterir. Her yaş gurubunda görülebilen anal fissürden olabildiğince az etkilenmek için sebze, kuruyemiş ve meyve tüketilmesinde fayda vardır. Hastalıklardan korunmak için günlük yaşamımıza egzersizleri de eklemeliyiz. Bu egzersizleri günlük yaklaşık 20 ile 25 dakika süreyle yapmamız gerekir. Yapacağımız egzersizler bağırsak hareketlerini önemli ölçüde düzenlemektedir. 
 
Anal fissürden korunmak için tuvalet alışkanlığımızın iyi olması gerekir. Tuvalette uzun süre kalmamak, tuvaletimizi yaparken çok fazla ıkınmamak, anal bölgeyi kuru tutmak gerekir. Fissürün belirtileri türlerine göre farklılık gösterir. İlk bir aylık dönemde meydana gelen çatlaklara akut anal fissür, uzun süreli çatlaklara kronik anal fissür denmektedir. Kronik anal fissürlerde akut süreç çoktan geçmiştir. Akut süreç daha çok 2-3 haftalık zaman diliminde görülen dönemi kapsar. 
 

Anal Fissür Belirtileri 

 
Anal fissürün belirtileri daha çok tuvalet esnasında kendini gösterir. İlerlemiş anal fissürlerde ağrı şikayeti oldukça fazla görülür. Tahriş olan makat bölgesindeki ağrı genellikle cam kesiği şeklinde tarif edilir. Makat bölgesinde oluşan kaşıntı ise yaz aylarından belirginleşir. Makat dışında yer alan yara sıcak havanın etkisiyle nemlenir ve kötüleşir. Bu ve benzeri problemleri yaşamak istemiyorsak günlük hijyene dikkat etmemiz gerekir. Makat bölgesinin kuru kalması anal fissür için çok önemlidir. Bunun dışında hassas olan bu bölgenin kimyasal ürünlerle temizlenmemesi önerilir. Hastanın yaşadığı kabızlık sorunu tuvalete gitmeyi erteletebilir. Hasta tuvalet ihtiyacını olabildiğinde öteler ve durum böylelikle daha da kötü bir hal alır. 
 
İyileşme sürecindeki hasta artık yürürken ya da otururken rahatsızlık duymaz. Hastanın gündelik hayatı yavaş yavaş eski kalitesine dönmüştür. Belirtilerin yoğun olduğu dönemdeki gibi artık kanama görülmez. Dışkılama esnasında zorluk ve ağrı çekilmez. Böylece tuvalete gitmek artık kabus olmaktan çıkar. Kızarıklık ve kaşıntının da yok olmasıyla hasta tamamen iyileşmiş sayılır.
 
Anal fissür tedavi; merkezimizde anal fissür tedavisi ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Kısa sürede tedavi edilen hasta gündelik yaşamına kısa sürede dönebilir. Anal fissür tedavisi lokal anestezi ile yapılacağı için hastada gereksiz ameliyat stresi oluşmaz. Eğer anal fissür tedavisi ve randevu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623