Anal Fistül Nedir? Fistül Çeşitleri Nelerdir?

Anal Fistül Nedir? Fistül Çeşitleri Nelerdir?

Anal fistül rahatsızlığı, ülkemizde bir genelleme yapacak olursak eğer, makat bölgesinde sıklıkla yaşanılan hemoroid hastalığı ile karıştırılmaktadır. Bölge de yaşanılan tüm şikâyetleri hastaların çoğu ‘’hemoroiddir o’’ diyerek kendi kendilerine çözüm arayarak tedavi ettiklerini zannederler veya geçiştirirler. Fistül, herhangi bir iki doku yüzeyi arasında veya iki organda olası gerekenin dışında farklı bir bağlantı yolunun daha bulunması ile gerçekleşmiş olur.

Sağlıklı beslenmenin ardından sğlıklı bir sindirim işlemin apılması her insanın günlük yaşantısıda rahatlıkla uygulayabildiği bir durumdur. Fakat öyleki her insan düzenli olarak beslenenin ardınadn sindirimini kolaylıkla sağlayamadığı için dışkılamada sorun yaşayabiliyorlar. Sindirim kanalının son kısmında yer alan anal kanal yani makat kanalına eşlik eden makat etrafını saran epital doku yüzeyi arasında cilt yüzeyinde normalin dışında olmaması gereken bir bağalntı yolunun bulunması ile perianal fistül yani makat fistül, anal fistül olarak da bilindiği bir rahatasızlık ortaya çıkmış oluyor.

 

Makatta Fistül Nasıl Olur? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

 

Fistül Nasıl Olur?

 

Fistül, makat bölgesinin giriş yerinde anal bölgesi arasında nasıl ki dokular arasındaki yüzeyde ter bezlerimiz bulunuyorsa makat bölgemizde de salgıyı sağlayan bezlerimiz bulunmaktadır. Makat bölgesindeki bu salgı bezleri mukoza salgısı ile dışkı yapıldığı zaman veya dışkılama esnasında gaitanın salgı sıvısı sayesinde rahatlıkla çıkmasını ve kayganlığını sağlamaktadır. Yani dışkılama işlemin kolay gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Fakat bu salgı bezinin salgıladığı mukozal salgı kanalları tıkaması soncunda doku içerisinde bir iltihap, apse oluşumu ortaya çıkmaktadır. İşte anal fistül rahatsızlığını da tam anlamı ile bu kesecik ile makat arasında istenmeyen tünel gibi bir yol şeklinin meydana gelmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu yol istenmeyen kanal veya tünelin oluşması böylelikle makat bölgesinde fistül rahatsızlığına neden olmaktadır.

Anal fistül, kompleks yapıda gerçekleşen bir hastalıklardan biridir. Birden fazlası da makatta oluşan apse rahatsızlığının ortaya çıkıp, gelişmesi sonucunda yaşanılmaktadır. Makat bölgesi istemli ve istemsiz kasları barındırarak ıkınma eyleminin kolaylıkla sağlanabilmesi için yardımcı olmaktadır. Kas dokuları arasında gerçekleşen salgı bezlerinin ortaya çıkartmış olduğu iltihaplanmalar gün geçtikçe kişide ilerleyerek apseleşme olarak vücutta tanımlanabilmektedir. Böylelikle makattaki kasları içinde kendine farklı bir yol izleyerek yeni bir tünel, hat oluşturarak makat dışına çıkar. Bu oluşan hatta ise proktoloji uzmanları tarafından fistül traktı denilmektedir ve buna göre hastalığın tanısı, değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Makat bölgesinde fistül oluşumu gerçekleştikten sonra hastada belirtiler ve şikâyetler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Belirtilerin en basında ebetteki apsenin gelişme ile ortaya çıkan makatta ağrı ile şişlik, kızarıklık, ele gelen sertlik olmaktadır. Tabi unutmamak gerekir ki enfeksiyonun oluşmasında yaşanılan ateş, kusma gibi şikâyetler yaşanılmaktadır. Yaşanılan bu apsenin cerrahi veya kendiliğinden boşaltılması gerekmektedir. Böylelikle makat bölgesindeki basınç ve ağrıda bir azalamaya yol açacaktır. Makattaki fistül hastalığını yaşayan bireylerde kanlı veya sarı renkte akıntı şikâyetlerine halsizlik de eklenmektedir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki makat apsesi her zaman için fistül hastalığına dönüşmemektedir. Yani apsenin makat bölgesinde fistül oluşturacağı konusunda net bir söylem yapılması çok doğru olmaz. Böylelikle makat ve çevresinden ara ara veya artarak ilerleyen akıntı şikâyetleri devam ederse hekim tarafından perianal fistül tanısı konulmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her gelen yılda yapmış olduğu araştırmalar sonucundaki çalışmalara bakıldığında eklenen vakalar arasında doğum sonrasında bayanların vajinal yırtılmanın ilerleyerek rektum bölgesine ulaşması sonucunda fistül oluştuğu gözlemlenmektedir. Araştırmalara bakıldığında tabi ki her hastada görülmesi mümkün değilken belli orandaki bayanlarda yaşanılabilmektedir. Elbetteki yalnızca doğum yapan bayanlar risk faktörleri arasında yer almamaktadır. Crohn hastalığı ve inflamatuvar bağırsak gibi kronik hastalıklarını yaşayan kişilerde tedavisine başlanılmadığı sürece de ilerleyen evrelerinde fistül oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Tabi bunun yanında fistül hastalığı için yalnızca bağırsak rahatsızlıklarınızın olmasına gerek kalmadan da ortaya çıkabilir. İşte bütün bu olasılıklardan kaynaklı olarak vücudun sindirimi sonlandırırken dışkılama işlemi sırasında olağan akış bozularak, vücuttaki atıkların dışarıya çıkması için farklı bir kanal oluşturarak anormal bir yol izlemesi soncunda fistül oluşumunu yaşamımıza sebep olmaktadır.

Anal fistül hastalığının bu belirtilerini yaşamak gerçek anlamı ile tatsız, hoş olmayan ve kişinin hayat kalitesini düşürerek tam anlamı ile hayatı dar eden bir hastalıktır aslında. Şiddetli ağrı yaşamak, şişlik hissinden dolayı günlük hayatı etkileyen yürüme, koşma gibi hareketleri kısıtlayabilmektedir. Böylelikle de tabi ki hasta öncelikli olarak kendi kendine çözüm yolları aramaya başlıyor ve evde uyguladığı bir takım bitkisel yollara başvurabiliyor. İşte aslında yanlışları yaşamak burada başlamış oluyor. Çünkü fistül rahatsızlığı kendiliğinden geçebilen ve tedavisi internetten araştırılarak yapılabilecek bir hastalık olmadığını bilincinde olunması gerekmektedir.

 

Fistül İlaçları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Fistül Çeşitleri

 

Sindirim işleminin sonlandırılması sırasında gerçekleşen dışkılama eyleminin yapılmasını kontrolünü sağlayan ve dışkı tutmaya yarayan kaslara verilen sfinkter makat bölgesinde yer alan kaslarımızdır. Anal fistül çeşitleri ise sfinkter adını vermiş olduğumuz bu kaslarla oluşan istenmeyen tüneller arasındaki ilişki ile sınıflandırılmaktadır. Böylelikle fistül yapıları çeşitlere ayrılmış olmaktadır. Bazı fistüller kas yapısından kaynaklı olarak daha düz ve kısa kanal yolu meydana getirebilirken bazı fistüller ise uzun ve karmaşık bir yol izlemektedirler. Anal fistüller;

·         İntersfinkterik

·         Transsfinkterik

·         Suprasfinkterik

·         Ektrasfinkterik olarak 4 gruba ayrılmışlardır.

Makat fistüllerinde hastaların en sık karşılaştığı çeşidi olan intersfinkterik basit fistül çeşidi olarak yaşanmaktadır. Fistül kanalının oluşturduğu girişi deliği makatın etrafında yer alır. Makattaki fistülün oluşmasına neden olan kaslar arasında yer alır. Bu fistül çeşidinde en doğru yaklaşım ile tedavi şekli kısa sürede belirlendiği takdirde iyileşmesi hemen gerçekleşebilen fistül çeşitler arasındadır.

Transsfinkterik karmaşık yapıda karşılaşılan fistül çeşitleri içindedir. intersfinkterik fistül çeşidinden sonra hatların karşılaştığı anal fistül çeşididir. İç ve dış makat kası arasında açılan bir yol izleyerek anal kanal içerisinde konumlanarak yer alır. Başarılı bir şekilde sonuç alınmayan tedavi sonralarında hastaların karşılaşabileceği dışkı ve gaz kaçırma durumu gibi şikâyetleri yaşabilmektedirler.

Suprasfinkterik yaygın olarak görülmese de at nalı tabiri verilen bu fistül çeşidinde makatta ‘’U’’ görünümünde bir kanal oluşarak ortaya çıkmaktadır. Makatta bulunun iç ve dış olarak tüm kaslar içerisinden belirlediği yol üzerinden ilerlediğinden dolayı hastanın günlük yaşantısı sekteye uğratabilmektedir.

Ektrasfinkterik makat bölgesinden bağırsağa kadar uzanan bir bağlantı yolu ile oluşan fistül çeşididir. Günlük yaşamı olumsuz etkileyen belirtiler verdiği ilk anda hasta mutlaka tedavi olmak için alanında bir uzman hekime danışması gerekmektedir. Makat ve makat çevresinde gelişen bir takım hastalıklar için yalnızca bu alan işle ilgilenen proktoloji hekimleri tarafından uygun olan tanı ve tedavi şeklinin belirlenmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623