Basur Nasıl Anlaşılır?

Basur Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid halk arasında mayasıl veya basur adıyla da anılır. Makat hastalıklarının en çok karşılaşılanı olan hemoroid hastalığı dışkılama esnasında ortaya çıkar. Hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürebilen hemoroid derecelere ayrılır. Hemoroidi olan kişiler hastalığın oluştuğu bölgenin hassaslığı yüzünden tedavi olmaktan kaçınırlar. Hemoroid ilk evrede anlaşılırsa basit tedavi yöntemleri ile halledilebilir. Ama ertelenerek ileri boyutlara ulaşırsa hemoroidin tedavisi oldukça zor ve zahmetli olur. 
Beslenme alışkanlıkları ile doğrudan ilişkili olan hemorid hastalığında düzenli egzersiz yapmak da önemlidir. 
 

İç ve Dış Hemoroid

 
Hemorodiler  iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılırlar. Dış hemoroidler genellikle uzun süre oturarak çalışanlarda görülebilir. Tedavisi güç olan iç hemoroidler de bireylerin yaşam kalitelerini doğrudan etkilerler. İç hemoroidi olan bireyler bazen dışkı tutamama gibi sorunlarla karşılaşırlar. 4 evrede incelenen hemoroidlerde her evre kendine has biçimde tedavi edilir. 1. Evre hemoroidlerde yalnızca kanama bulgusu vardır. Bu evrede gittikçe şişen kitle meydana gelebilir. Ve 2. Evre hemoroidlerde mecbur kalınmadıkça ameliyat gerekmez. 3. Evre hemoroidlerde kesinlikle müdahale edilmesi gerekir. Çünkü 4. Evrede ameliyat hem riskli hem de zahmetlidir. Hemoroidin tamamen alınması gerekebildiği için ilerleyen dönemde bu bölgede darlık veya gaz kaçırma gibi sorunlar yaşanabilir. 
Beslenme kültürü ile yakından ilişkili olan hemoroid hastalığı en çok Doğu ve Güneydoğu  Anadolu bölgelerinde görülür. Bu bölgelerde kırmızı et tüketimi çok fazla olduğu için yaygın olarak görülür. 
 
Tüketilen gıdalarda çok acı olması nedeniyle hemoroid hastalığı kaçınılmaz olur. Hemoroidin diğer etkisi de makat bölgesini tahriş etmesidir. Hamile kadınlarda en büyük sorunların başında hemoroid hastalığı gelmektedir. Bebeğin kafası kadınlarda pelvis bölgesine girdiği zaman kirli kanın dönüşümünü bloke eder. Böylelikle gebelerde hemoroidler şişerler. Doğum sonrasında iyileşme gösteren hemoroidler olduğu gibi iyileşemeyen hemoroidler için cerrahi müdahale gerekebilir. Kabızlık problemi kronik hale gelmiş kişilerde hemoroide çok sık rastlanılır. Hemoroidin oluşmasında genetik faktörlerin de etkisi çoktur. Aile içinden gelen yatkınlıkla hemoroidin ilişkisi vardır. Dış hemoroidler genellikle iş yaşamında sürekli oturan kişilerde, taksicilerde, bankacılarda görülür. Hemoroidi bulunan kişilere oturma banyolarının yapılması önerilir. Ancak bu oturma banyoları buzlu suda değil sıcak suyun içinde yapılmalıdır. İç hemoroidlerde işe yarayan oturma banyoları dış hemoroidlerde etkili değildir. 
 
Hemoroidin beslenme kültürü ile yakından ilişkili olduğunu yukarıda anlatmıştık. Bu nedenle gün içinde tükettiğimiz gıdaların sağlığımızı direk olarak etkilediğini unutmamalıyız. Lifli, posalı ve zeytinyağlı gıdaların ağırlıklı olarak tüketilmesi çok önemlidir. Bunun yanında gün içinde minimum 2,3 litre su tüketimi gereklidir.
Hemoroidler zaman zaman başka hastalıklarla da karıştırılabilir. Bu yüzden bireyler rektal kanamaları olduğunda bu durumları önemsemeliler. Kalın bağırsak kanseri gibi hastalıkların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bazen hastalarda hem hemoroid hem de rektum tümörü aynı zamanlarda görülebilmektedir. 
 

Hemoroid Tedavisi 

 
Hemoroid tedavisi; Öncelikle hemoroidin kendi kendine geçmeyen bir hastalık olduğunu bilmelisiniz. Eğer kendi kendine geçeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hemoroid belirtileri görüldüğü andan itibaren proktoloji uzmanından randevu almakta fayda vardır.
İleri düzey bir hemoroidde tedavi genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Ele gelen şişlik, dolgunluk hissi eğer geçmiyorsa mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Hemoroidin ilk evresinde olan hastalara diyet programı uygulanır. Ayrıca ılık su oturma banyosu ve ilaçlar sayesinde hastada geçici rahatlamalar sağlanmaktadır. İlk evreden çok uzaklaşmış hastalarda ele gelen şişlik geçmez, pakeler içeri itilmez. Merkezimizde ameliyatsız hemoroid tedavisi yapılmaktadır. Ameliyatsız hemoroid tedavisinin sağladığı avantajlarından en önemlisi hastanın gündelik yaşamına kısa sürede dönebilmesidir. 
 
Kesi ve dikiş gibi işlemlerin yapılmadığı bu tedavi yönteminde hastada komplikasyon görülme ihtimali çok azdır.  5 dakika da tedavi edilen hemoroid hastalığında kişi zamandan tasarruf etmiş olur. Hastaya lokal anestezi uygulanacağı için ameliyat stresi yaşanmaz. Hemoroid ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623