Basura Karşı Alınacak Önlemler

Basura Karşı Alınacak Önlemler

Hemoroide Karşı Alınacak Önlemler
 
Hemoroid halk arasında basur ya da mayasıl olarak adlandırılmaktadır.  Hemoroid oluşumları rektum ile anüs çevresi arasında yer alan hemoroidal damarların zamanla gevşemesi ile makattan dışarı çıkmasına denir.  Basur hastalığı günümüzde en sık görülen makat rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Oluşumlarına göre iç ve dış hemoroid olmak üzere 2 grupta incelenir. Dış hemoroidler  anüs çevresinde bulunan damarların gevşemesi ve kan toplamasıyla oluşur. Tromboze  olmadığı sürece kişiye ağrılı  bir süreç  yaşatmazlar. Fakat estetik açıdan oldukça rahatsız edici bir görüntü oluştururlar. 
 
Hemoroid rahatsızlığında belirtiler evreye göre değişiklik gösterebilir.  En yaygın görülen yakınmalar şunlardır; makatta kanama, ağrı, ele gelen şişlikler,  yanma, batma ve kaşıntıdır.
 
Hemoroid hastalığı gelişmeye başladıktan sonra, bu oluşuma neden olan hatalar tekrarlanmaya devam ettikçe ilerler. İlk evrelerde fazla belirti vermemesi bu konuda dezavantaj oluşturur. Belirtiler çoğaldıktan sonra ise genelde müdahale aşamasına gelmektedir. Hemoroid rahatsızlığında kullanılan ilaçlar sadece hemoroid görünen belirtilerini azalmasına yardımcı olur fakat hemoroid hastalığını iyileştirmesine sebep olmaz. Hastalıktan kesin  olarak  kurtulabilmek i için müdahale olmak gerekir. Bu sürece girmemek adına alınabilecek önlemler mevcuttur. Hemoroidin gelişmesine neden olan etkenlere dikkat edildiği takdirde hemoroid oluşumu engellenebilmektedir.
 

Korunma Yöntemleri

 
Tuvalette uzun süre oturma alışkanlığı (dergi, gazete vs. okumak, cep telefonu tablet gibi aletlerle oyalanmak) hemoroid oluşumunda oldukça etkilidir.  Olması gerekenden fazla zaman geçirildiği için, dışkılama pozisyonu nedeni işe makat içindeki basınç sürekli artış gösterir.  Buna ek olarak geçirilen zaman diliminde gereksiz ıkınmalar da hemoroidal damarlar aşırı zorlanarak hemoroid oluşumuna sebep olurlar.  Eğer ki ağırlık kaldırıyorsanız cismin ağrılığı vücuda orantılı bir biçimde dağıtılmalı yük en çok bacaklarda kalacak şekilde pozisyon alınmalıdır. Bunlara dikkat edilmeden kaldırılan ağırlıklar, kaldırma anındaki ıkınmayla birlikte makat içi basıncını arttırırlar. Bu basınç anal kanaldaki hemoroidal damarların gereğinden fazla gevşemesine neden olarak hemoroid oluşumunu tetikler. Ayrıca ters ilişki de hemoroid oluşumunda oldukça etkilidir.
 
 
Bu yüzden makat bölgesini zorlayacak hareketlerden mutlaka kaçınmak gerekir. Süreğen kabızlık problemi hemoroid hastalığının oluşumunda ilk sırada yer almaktadır. Bağırsaklar içinde sert ve kuru yapıdaki dışkı çıkarken aşırı ıkınma gerektirir kişi bu dışkılamada oldukça zorlandığı için tuvalette uzun süre geçirmek zorunda kalır ve ıkınmayı bu zaman içerisinde sürekli tekrarlar.  Ayrıca kuru ve sert olan dışkı çıkarken de makat bölgesindeki damarları tahrip eder. Bu durum hemoroid oluşumunu tetiklediği gibi var olan bir oluşum var ise ilerlemesini oldukça hızlandırır. Bu yüzden hemoroid oluşumuna engel olmak için kabız kalınmamalıdır. Aynı şekilde ishal de kabızlık kadar etkilidir. İshal durumlarında kişi sürekli dışkılama ihtiyacı duyar ve dışkılama esnasında ıkınma ihtiyacı hisseder. Bu durumun süreklilik arz etmesi hemoroidal damarlara zarar verir.
 
Bu nedenle ishal kalmamak gerekir. Tükettiğimiz gıdalar bağırsak hareketlerimizi doğrudan etkilemektedir, farklı bir problem yok ise kabızlık ve ishal durumları aldığımız besinlere göre değişiklik gösterir. Bu yüzden sağlıklı bir dışkılama için sindirim sistemi için sağlıklı besinler  tüketilmelidir. Aşırı baharatlı yiyecekler, fazla çay, kahve, alkol ve asitli içeceklerin tüketimi, yeterli sıvı alınmaması gibi rutinler bağırsak düzenini bozarak kabızlık veya ishale sebep olabilmektedir.  Bu durum ise hemoroid oluşumunda oldukça etkilidir. Tercihen lif açısından zengin ve posalı gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca günde en az 3 litre sıvı tüketimi rahat bir dışkılama sağlayabilir. Bunlara ek olarak makat bölgesini tahrişten korumak ve temiz tutmak da alınabilecek önlemler arasındadır.
 
Hemoroid ile ilgili bilmeniz gerekenler; beslenme  kültürü ile yakındır ilgilidir. Acının kendisi hemoroide yol açmaz fakat hemoroidal rahatsızlığı olan insanlarda çok acı yemek o bölgeyi tahriş eder. Hamile kadınlarda en büyük sıkıntılardan biridir, çoğunlukla doğum sonrası geçer anacak bazı gebeliklerden sonra iyileşme olmaz müdahale gerekir.  Kronik kabızlıkta çok görülür. Genetik faktörlerde etkilidir. Dış hemoroidler genelde çok oturarak çalışan insanlarda görülür.  Hastalara tavsiye edilen oturma banyoları iç hemoroidler için yararlı olabilir fakat dış hemoroidlerde hiçbir etkisi olmaz.  Kadınlarda pelvik taban düşüklüğü yüzünden, erkeklere oranlar daha fazla hemoroid görülmektedir.
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623