Basurun Belirtileri Nelerdir?

Basurun Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid hastalığı makat hastalıkları arasında en çok rastlanandır. Toplumda yetişkinlerin dörtte birinde hemoroid hastalığı görülmektedir. Bu hastalık her zaman erken belirti göstermediği gibi hastalığın başında da belirti gösterebilmektedir. Hemoroid kaşıntı, kanama gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Hemoroid içinde kan pıhtısı olursa bu durum hastada şiddetli ağrıya yol açabilir. Tedavi için pıhtının boşaltılması çok önemlidir. Hemoroid tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Evde uygulanacak tedavi yöntemleri hastalrın geçici olarak rahatlamasına yardımcı olur. 
 

Hemoroid (Basur) belirtileri nelerdir?

 
Hemoroid belirtileri türlerine göre değişiklik göstermektedir. 
Eksternal hemoroidi olan hastalarda;
Anüs etrafında meydana gelen şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissi oluşur
Anüs çevresinde kaşıntılı yumru ve şişlik
Anüs etrafında oturdukça artan ağrı
Dışkıda kanama olur
Makat bölgesinin aşırı zorlanması, ovulması ve temizlenmesi makat bölgesinin daha da tahriş olmasına yol açabilir. 
 
Hemoroid hastalığı toplum içinde en çok rastlanan makat hastalıklarının başında gelmektedir. Makatta en belirgin ve önemli bulgu ağrı, şişlik, dolgunluk hissi, kaşıntı ve kanamadır. 
Hemoroidde daha çok dışkılama ve sonrasında belirtiler artış göstermektedir. Hemoroide neden olan etkenler arasında hareketsiz yaşam tarzı, uzun süre oturmak, kabızlıktır. Ayrıca gebelik dönemde de hemoroid oluşabilir. 
Beslenme alışkanlığı sonucu kabız olan kişilerde hemoroid hastalığı görülebilir. İş temposu yoğun olan kişilerde dışkılama alışkanlığının değişmesi veya ertelenmesi dışkılama sonrası gerekli özen gösterilmediğinde hemoroidin görülme sıklığı artabilir. 
 
Hemoroidin tanımını kısaca yaparsak anal kanalın üst tarafında genişleyen damar yumaklarına denir. 
Zamanla hemoroidin altında yatan nedenler ele alındığında anal kanalda genişlemiş damarlar makattan dışarı doğru çıkabilirler. Bu durumda kişinin günlük yaşam standardı etkilenebilir. Ya da kısıtlanabilir. Hemoroid hastalığının bazı ortak belirtileri bulunmaktadır. Anüs çevresinde yer alan kan pıhtısı ya da topaklar bağırsak hareketleri sırasında kanamaya neden olarak anal bölgede tahrişe neden olabilir.  
 

Hemoroidin kötü etkilerini bitkisel tedavi yöntemleri ile hafifletebiliriz.

 
1. Aloe Vera
Basur tedavisinde kullanılan Aloe Vera en çok etkiyi gösteren bitkisel yöntemdir. Anal bölgede tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Ödem sökücüdür ve terapötik özelliklere sahiptir.
 
2. Buz
Buz hastada şişlik varsa eğer azaltmaya yardımcı olur. Kan damarlarını damarlarını daraltmak için görev yapar. Bir nevi ağrı kesici görevindedir. 
 
3. Zeytinyağı
Doğal bir ödem atıcıdır. Aynı zamanda antioksidan özellikler barındırır. Dış hemoroidi tedavi etmek için kullanılır. 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623