Fistül Ameliyatı ve Anal Fistül Ameliyatı Sonrası Kanama

Fistül Ameliyatı ve Anal Fistül Ameliyatı Sonrası Kanama

Fistül Ameliyatı

Fistül ameliyatlı veya ameliyatsız olarak tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Makat ve çevresinde yaşanılan rahatsızlıklar tüm topluluklarda sıklıkla görülmesine karşın bu durumu yaşayan hastalar tarafından dile getirilmesi nadir olarak gerçekleşir. Bu çekinmeden kaynaklı olarak da muayene ve tedaviye oldukça geç kalınmaktadır. Neticede bu tarazda yaklaşım sergilemek hastalığın ilerlemesine zemin hazırlarken, hastaya oldukça zor ve sıkıntılı günler yaşatır. Böylelikle ilerleyerek gelişen hastalık daha da yoğun bir hal alır. Makattan kana gelmesi, makat etrafında gözle görülebilen veya ele gelebilen belli şişlik yapılarının yani makattaki memelerin oluşması, makatta yaşanılan istemli kaşınma isteği, makat yanması, dışkılama anında şiddetli ağrı yaşamak, iç çamaşırda karşılaşılan kirli, kötü kokulu akıntılar ile karşılaşmak makat bölgesi için önemli hastalıkların belirteci olabilmektedir. İşte tam da bu neden le kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. anal fistül sorununun ortaya çıkması ve gelişmesi için öncelikli olarak bölgede iltihap yapısının geliştirmiş olduğu enfeksiyon belirtisinin yaşanması gerekir.

Anal fistül hastalığında enfeksiyonun gerçekleşmesi için dışkılama sırasında, dışkı bağırsaklardan ilerleyerek makat dışına çıkarken, anüs bölgesinin tam olarak açılamaması, dışkının da bağırsağın iç yüzeyini örten mukozal membran yüzeye sürtünmesi ile ilerleyerek, küçük çatlaklardan veya da cilt dokusundaki mikroorganizmaların vücuda girmesi ile makat bölgesinde öncelikli olarak apse oluşumu gözlemlenir.

 

Anal Fistül Nedir ve Çeşitleri Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

Sıklıkla yaşanılan makat fistül hastalarının rahatsızlıklarının ortaya çıkışı aslında makat apselerin yarısının tanı sonrasında tedavi edilmeyerek ilerleyerek fistül halinde ortaya çıkması ile yaşanılmaktadır. Makat içerisinde anal bölgede gelişen apse içi boşaltıldıktan sonra salgıyı gerçekleştiren bezden cilde açılan yoldan, giriş deliği oluşarak, buradan sürekli iltihabik bir akıntının devam ediyor olması anal apsenin anal fistüle dönüştüğünün bir göstergesidir. Dışta gözüken bu giriş deliği dışkılama işlemi sırasında dışkı ile tıkandığında nüks seyreden apse oluşumlarına yol açmaktadır. Bu şekilde hasta sıklıkla rahatsızlık hissi duyarak akıntının olması ve apsenin ara sıra görülmesi halinde hastada oldukça huzursuzluk hissi yaratmaktadır.

Makatta fistül, oluşan apselerin açılması ile gelişim göstermektedir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bazı hastalıklarda inflamatuvar barsak, kolon, akut apandisti ve iç genital organların enfeksiyonları da anorektal apse ve fistül rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. oluşum göstermeye başlamış olan apseler, zamanla olgunlaşır gelişerek başka bir yere boşalmaları beklenir. Bağırsak yüzeyinin dışına doğru açılan ve sızan olursa herhangi bir şikayete yol açmamaktadır. Fakat makat kenarında yer alan cilt dokusu üzerinde bir boşalma söz konusu gerçekleşirse eğer çeşitlerine göre isimlendirilmiş olan makat ve etrafındaki fistülleri oluşturmuş olur. Belirtmiş olduğumuz bu fistül yapıları ise dışarıya çıktığında bağırsak dokusu içindeki salgı cilt dokusuna boşalabilmektedir. Böylelikle kişi zorlanma ile yapılan kabız kalma durumlarında mukozal membral dokuyu yırtar ve yara alır. ortaya çıkan istenmeyen kanallara yayılarak fistül oluşumuna yol açar. Bahsetmiş olduğumuz anal apse ve anal fistül sıklıkla birbirine dönüşebilen hastalık olduğu için birlikte çözümlenmesi daha doğru ve sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Fistül belirtilerinin başında yer alan cilt dokusundaki oluşan yara, yırtık, tahrişin anüs ve etrafında gerçekleşmesi sıklıkla yaşanılmaktadır. Öyleki hasta gündelik yaşamını yaşanmaz bir hale getirerek oturup, kalkarken inanılmaz bir zorlanma yaşayabilmektedir. İlerledikçe apse seyri ile gelişen ateş, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerde artış saptanılır. Vücuttaki oluşan enfeksiyon yine vücuda bu belirtileri yaşatabilmektedir. Böylelikle hastanın makat bölgesinde sürekli olarak devam eden sarı, kötü kokulu, iltihaplı kıvamlı veya kıvamsız bir şekilde akıntı yaşayabilmektedir. Yine apseden kaynaklı olarak ele gelebilen kırmızı, sert, şişlikler ortaya çıkmaktadır. Hastalar dışkılama sırasında sıklıkla kan gibi lekeler ile karşılaşabilir. Kimi hastalarda ise bağırsak hareketlerini kontrolünü sağlayamayabilmektedir.

Fistül aslen ilk olarak belirtmiş olduğumuz gibi tedavi edilmeden, kendisinin geçmesini beklemekle çözüm sağlanabilen bir rahatsızlık değildir. Nasıl ki başımıza gelen herhangi bir hastalıklarda tedavi edilebilmek için mutlaka o alandaki bir doktora gidip, başvuruyorsak, aynı şekilde makat hastalıkları ile karşılaştığımız zaman da bu alana bakan proktoloji hekimlerine başvurmak gerektiğinin unutmamak gerekir. Kendiliğinden kurtulması mümkün olmayan bu hastalığın tek çözümünün bir doktora gidip muayene olmak olduğu konusunda bilinçlenmek gerekmektedir. Toplumca bu nedenle sıklıkla utanıldığı için ilerleyen evrelerde doktora başvurulmaktadır. Bu tamamen yanlış ve yapılmaması gereken hatalar arasında yer almaktadır. Çünkü bir hastalık ne kadar ilerlemiş olursa unutmayın ki hem başka hastalıklarının oluşmasını zemin hazırlar hem de hastalık safhasının değişmesi ile tedavi süresinin uzamasına sebebiyet vermektedir. Anal fistül hastalığının tedavisinde kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır. Ağrısız, acısız, narkozsuz, dikişsiz gerçekleşebilen anal fistül tedavileri günümüzde artık kolaylıkla erişim sağlanılabilen bir yöntemdir. Ameliyatsız uygulanan bu tedavi seçenekleri lazer yöntemi ile konforunuzdan ve rahatsızlığınızdan hiçbir ödün vermeden kolaylıkla gerçekleşebilen bir tekniktir. Kişinin muayene sonrasında hastalığının tanısı konulduktan sonra, gerekli görülen hastalarda perianal MR çekimi sonucunda değerlendirilme sonucunda gerçekleşebilmektedir. Makat fistülü hastalığının temel sebebi aslında alternatif olarak ortaya çıkan istenmeyen kanal yolunun ana yola dâhil ederek geçişin rahatlıkla sağlanmasını gerçekleştirmektedir. Birçok tedavi seçenekleri yer almaktadır. Fistül çeşidine, derecesine, makat deliği ile oluşan uzaklığı, mesafesi ve oluşan farklı yapıdaki şekillerine bağlı olarak makat bölgesindeki kaslara zarar vermeden, anal fistül tedavisinde başka sorunlara zemin hazırlamadan gerçekleşebilen tedavi şeklinin uygulanması hasta açısından en sağlıklı olan tedavi seçeneğidir.

 

 

Fistül Ameliyatı Sonrasında Makatta Kanama

Anal fistül yani makat fistülü hastalığının nüks etmesi yani tekrarlama yapması sıkça karşılaşılabilir bir durum haline gelebilmektedir. Kimi hastalarda ise buna bağlı olarak da yenilenen hastalığın tedavisini ve ameliyatını olmak durumuna düşülebilir. Makatta oluşan fistülleri kişilerde, kötü huylu olarak gelişim gösteren bir hastalık değildir. Fakat inatçı bir hastalık olarak kendini ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle tedavisinde uygulanacak olan tekniğin iyi bir şekilde araştırılması ve ayarlanması gerekmektedir.

Anal fistül hastalığının altında yatan başka bir etkenin olup olmadığı hekimler tarafından muhakkak incelenmesi gereken bir etkendir. Bazen anal fistül hastalığında yaşanılan kanama gibi şikâyetleri yaşamak, dışkılama eylemi gerçekleşirken dışkı yüzeyinde üzerinde veya içerisinde kanama ile karşılaşıldığında aslında hastalığın anal fistül belirtisi olmadığını ve altında yatan başka bir rahatsızlığın habercisi olduğunu da bize gösterebilmektedir. Bu sebeple mutlaka anal fistül tedavisinden önce altında yatan herhangi bir rahatsızlık var ise beraberinde mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde anal fistül tekrara açık bir hastalık olduğu için yenilenmesi kaçınılamaz bir hastalık olur. Bu sebeple anal fistül hastalığının altında yatan başka bir hastalık yok ise ameliyat öncesi ayrıntı olarak belirlenmesi çok önemli bir etkendir. Çünkü yapılacak olan tedavi de buna göre şekillenmelidir. Fistülün oluşumunun yan dalları, çeşitleri ve izlediği yol atlanılırsa nüks seyretmesi muhtemel bir durum olur. Tecrübeli hekimler tarafından takibi yapılan ve tedavi edilmesi durumunda tekrarı daha az yaşanabilmektedir.

 

Makat Fistülü İlaçları Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623