Hamilelikte Hemoroid Neden Olur? Kadınlarda Basur Belirtileri

Hamilelikte Hemoroid Neden Olur? Kadınlarda Basur Belirtileri

Hemoroid (Basur) Nedir?

 

Makat bölgesinde meydana gelen bir rahatsızlık olarak öne çıkan hemoroid, anüs bölgesinde bulunan toplardamarların çoğunlukla kişinin tuvalet ihtiyacını karşıladığı sırada makat bölgesini zorlaması sebebiyle hemoroid pakelerinin (memelerinin) makatın dışına çıkması ile kişide oluşum gösterebilmektedir.

İç (internal) ve dış (eksternal) olarak ikiye ayrılan hemoroid yapıları, kişiye verdiği belirti ve oluşum gösterdikleri konumlar neticesiyle bir takım farklılıklar gösterebilmektedir. 

 

İç ve Dış Hemoroid Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Hamilelikte Hemoroid Neden Olur?

 

Hemoroid hastalığı esasında makat bölgesinin kronik kabızlık gibi sebeplerle uzun süre zorlanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Bölgenin uzun süre zorlanması ve kişinin günlük yaşantısında hareket etmek, spor yapmak, sağlıklı beslenmek gibi uygulamaktan kaçındığı eylemler hemoroid (basur) oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Tüm bu sebeplerle birlikte kadınlarda hamilelik dönemi ve doğum da hemoroid oluşumuna katkıda bulunan etkenler arasında gösterilebiliyor.

Hemoroid oluşumu hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı nedenler doğrultusunda kendini gösterebiliyor. Hamilelikte bunlarla birlikte farklı etkenler devreye girse de hamile kadınlar belirtilen nedenlerin oluşmasına katkıda bulunacak eylemleri gerçekleştirdikleri müddetçe, hamileliğin de getirmiş olduğu hormonal durumlarla beraber hemoroid rahatsızlığının kendilerinde görülmesine yol açabiliyorlar. Peki, hamilelik etkeni dışında hemoroide yol açan bu nedenler nelerdir?

  1. Günlük tüketilmesi gereken 2-2,5 litrelik su miktarının altına düşmek kabızlık, dolayısıyla da hemoroid oluşumuna sebebiyet veren oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

  1. Bağırsak düzeninde yaşanan bir takım değişiklikler de kişilerde hemoroid oluşumuna sebep olabiliyor. Bu değişiklikler kişinin uzun süren kabızlık ya da ishal yaşaması ile ilgili ortaya çıkıyor. Yaşanan kabızlık ve ishal, makat bölgesini günden güne zorlayarak bölgede hemoroid oluşumunun gerçekleşmesine neden olabiliyor.

 

 

  1. Tuvalette uzun süre oturmak yine kişide hemoroid oluşumunun ortaya çıkmasında önemli bir faktör olmaktadır. Tuvalette yapılan boşaltım işlemi biter bitmez tuvaletten çıkılmalı ve kesinlikle oturmaya devam edilmemelidir.  Hatta ve hatta tuvalette 5 dakikadan fazla kalınmaması gerekmektedir. Bu noktada tuvalete gazete, bulmaca eki, cep telefonu, tablet gibi nesnelerle girmemek oldukça doğru olacaktır. Tuvalette oyalanmak için ya da vakit geçsin diye uğraşılan şeyler hemoroid (basur) rahatsızlığının kişide görülme riskinin, büyük oranda artmasına neden olan bir etken olduğunu hatırlatmak gerekir.

 

  1. Spor ya da egzersizi hayatın hiçbir köşesine dâhil etmemek. Evet, bu hem sağlığın hem de hemoroid riskini azaltan altın kurallardan birini oluşturabiliyor. Hareketsiz yaşam, birçok hastalığı beraberinde getirdiği gibi hemoroid rahatsızlığının da oluşmasında büyük katkı payına sahip olduğu gerçeği bu noktada da hastaların karşısına çıkabiliyor.

 

 

  1. Aşırı baharatlı ya da acı besinleri günlük yemek menüsüne dahil etmek de hemoroid rahatsızlığının oluşumunda önemli etkenlerden biri olabiliyor. Bu tarz besinler bağırsak hareketlerinde bir takım değişikliklere neden olduğu ve kişiye normalde çıkılması gerekenden daha fazla tuvalete çıkma hissiyatını verdiği için makat kasları gün içerisinde çalışması gerekenden daha fazla çalışarak hemoroid rahatsızlığının kişide ortaya çıkmasına zemin hazırlayabiliyor.

 

  1. Uzun yol şoförleri, bankacılar, memurlar… Oturarak çalışan meslek grupları da hemoroid (basur) rahatsızlığının oluşma riski ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Uzun süre oturmak yine birçok hastalığın tetikleyici bir faktörü gibi görülse de hemoroid için ana nedenlerden birisi olarak gösterilebiliyor.

 

 

  1. Fazla alkol, çay ve kahve tüketimi vücuttaki su miktarını azaltmasından kaynaklı olarak başta kabızlık ve hemoroid oluşumunu büyük oranda tetikleyebiliyor. Bu noktada gün içerisinde özellikle çay ve kahve tüketimi azami miktarlara düşürülmeli ve bunun yerine su tüketimi arttırılmalıdır.

 

  1. Hamilelik de hemoroide neden olan bir diğer ve belki de kadınlar için hemoroid rahatsızlığında en önemli unsur ve nedenlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Öyle ki neredeyse her üç anne adayından biri kabızlık problemiyle karşı karşıya kalıyor. Bu ortalamaya bakacak olursak da hamilelik döneminde kabızlık sıkça karşılaşabilinen bir sorun olarak ön plana çıkıyor. Özellikle hamileliğin 5. ya da 6. ayından itibaren başlayan kabızlık doğum sonrasına kadar devam edip kronik kabızlığı yani hemoroide büyük katkısı olan durumu ön plana çıkarmış olabiliyor.

 

Peki, hamilelik sürecinde kadınlar neden kabız olmaya daha yatkın? Bu sorunun cevabı, hamilelik dönemini zorlaştıran hormonlardan geliyor. Hamilelik döneminde kadınlarda yükselişe geçen progesteron hormonu vücut kaslarının gevşemesine neden olurken aynı zamanda bağırsak aktivitelerini de yavaşlatarak kabızlığa giden yolu kolaylıkla açabiliyor. Uzun süren kabızlık neticesiyle de her dışkılamada zorlanan makat bölgesi hemoroid rahatsızlığıyla hamile kadınları adeta baş başa bırakıyor.

 

Hamilelik döneminde hemoroide neden olan tek unsur elbette ki hormonal değişiklikler değil! Bu dönemde kan basıncı artış göstererek rahmin büyümesine ve dolayısıyla hamilelik ilerledikçe büyüyen rahmin toplardamarlara yaptığı baskı da artış göstermektedir. Bu baskı sebebiyle hamilelik döneminde kadınlarda hemoroid görülme sıklığı da doğru orantıda artabilmektedir.

 

Ayrıca gebelik süresince kullanılan bazı vitamin hapları da kabızlığa neden olmasıyla sıkça ön plana çıkabilmektedir. Bu noktada anne adayının hemoroid oluşumundan kaçınması adına, eğer gebelik döneminde vitamin hapı alınıyorsa, bu etkeni göz önüne alarak oldukça dikkatli bir kullanım gerçekleştirmesi gerekmektedir. Hatta mümkünse eksik vitaminleri besinlerden almaya çalışması özellikle hemoroid oluşumunun önüne geçebilmek adına büyük katkı sağlayabilecektir.

 

Özellikle hamilelik döneminde kadınlar, normal yaşantılarına kıyasla daha hareketsiz bir dönemin içine girebiliyorlar. Fakat hareketsizlik yine hemoroid oluşumunu tetikleyen bir etken olarak kendi gösterebiliyor. Hamilelik döneminde haftada 3 gün yapılacak kısa süreli yürüyüşler kabızlığın önüne geçebilmek için önemli bir adım olacaktır. Ayrıca bu dönemde kuru meyvelerle birlikte posa açısından yeterli meyve ve sebzelerin bol tüketimi oldukça önem arz etmektedir.

 

Kadınlarda Basur Belirtileri

 

Kadınlarda basur belirtileri genellikle hamilelik süresinde ya da sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Zamanla etkisini ve şikayetlerini arttıran basur rahatsızlığı ile hamilelik döneminde karşılaşan anne adayları oldukça zorlu bir sürecin içerisinde kendilerini bulabilmektedirler.

İç (hemoroid) basur ve dış (hemoroid) basur olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkabilen basur, oluşum gösterdiği noktaya bağlı olarak da gösterdiği belirtilerde değişiklik ve farklılık gösterebilmektedir.

İç hemoroid, birinci evresinde kişiye çok fazla sıkıntı ve belirti vermeden oluşum sağlasa da proktoloji doktorunun muayenesinde rektoskopi yöntemi ile tanısı konulabilir ve tedaviye başlanılabilir. İkinci evre iç hemoroid ise artık kendini hissettirmeye başlayarak kişiye rahatsızlık vermeye başlayabilir. Makat bölgesinde oluşan yastıkçıklar bu evrede biraz daha şişerek tuvalet sırasında kişinin ıkınmasına bağlı olarak dışarı çıkar ve sonrasında kendiliğinden yeniden içeriye yerleşir. İkinci evre iç hemoroid hastaya; kanama, kaşıntı ve nadiren de ağrı yaratabilir. Üçüncü evre iç hemoroid, tuvalet sırasında yine makat dışına çıkar lakin bu evrede hemoroid yastıkçıkları (memeleri) kendiliğinden içeriye girmez ancak elle müdahale gerekir. Kanama, kaşıntı ve ıslaklık gibi belirtiler bu evrede de devam eder. Son olarak dördüncü evre iç hemoroid, hemoroid yastıkçıklarının (memelerinin) bu evrede sürekli makatın dışında yer alması ve elle müdahale ile bile makatın içine yerleştirilemediği evredir. Bu evrede yoğun kanama, kaşıntı, şiddetli ağrı ve dolgunluk hissi gibi belirtiler sıkça gözlemlenir.

Dış hemoroid, iç hemoroidden biraz farklı olarak hastanın görebildiği ve dokununca hissedebildiği bir şekilde varlığını gösterir. Dış hemoroidde en sık görülen belirtiler arasında bölgede yer alan hemoroid memelerinin morumsu ya da mavimsi bir renge sahip olması olarak gösterilebilir. Bununla birlikte dış hemoroid oluşumuna sahip hastanın hissettiği en yoğun belirtilerden bir diğeri, yoğun bir ağrı hissi yaşaması ve akıntı, kaşınma, yanma gibi belirtilerle karşı karşıya kalmasıdır.

 

Hemoroid Belirtileri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Hem kadınlarda hem de erkeklerde aynı belirtilerle kendini gösteren hemoroid (basur), kişide şikayet oluşturmaya başladığı an bir proktoloji uzmanı tarafından tanılaştırılmalı ve tedavi ediliyor olmalıdır.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623