Hemoroid Başlangıcı Nasıl Önlenir ?

Hemoroid Başlangıcı Nasıl Önlenir ?

Hemoroid Başlangıcı Nasıl Önlenir?

Hemoroid halk arasında basur ya da mayasıl olarak adlandırılan hastalık; anüs ve rektumda  şişdamarların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Damarlar ve bağırsakların işlevi akabinde kabız olan kişilerin ıkınma ya da doğum yapan kadınların doğum anında ıkınması sonucu damarların baskıya karşı dayanamayarak iltihaplanması ve şişmesi durumudur. İltihap olan ve şişen damarlar rektum içinde yer alıyorsa iç hemoroid dışında yer alıyorsa dış hemoroid adı verilir.  Hemoroid son yıllarda oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık haline gelmiştir. 

Basur rahatsızlığının en sık verdiği belirtiler;

-Makat bölgesinde kaşıntı, yanma hissi,

-Anüs bölgesinde şişen damarlar üzerine oturulduğunda bir basınç meydana gelir. Bu basınç  ağrı ve kanamalara neden olur.

-Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra kısa bir süre sonra tekrar ihtiyaç varmış gibi his ile lavaboya gitme isteği bulunması,

-Kanamalar bazen dışkıya bazen de iç çamaşırlara bulaşır.

Hemoroid hastalığının başlangıcını önlemek için özellikle kabız ve uzun süre ishal olmamaya özen gösterilmelidir.  Hastalık başlangıç evresinde ise kişi belirli uygulamaları yaparak rahatsızlığın ilerlemesine engel olabilir. İlk olarak kabız kalmamaya dikkat etmeli ki makat bölgesi kuru ve sert dışı çıkımı yüzünden hasar görebilir ayrıca kabızlık dolayısı ile aşırı ıkınma ihtiyacı duyulur buda  uzun sürdüğü sürece hemoroide sebebiyet verir.   Bu aşırı ıkınmalar basur damarlarına basınç uygular ve daha fazla büyür ve şiddetli ağrılara neden olur. Dolayısı ile kabız kalmamaya özen göstermelisiniz. 

Hemoroidden Korunmak 

Hemoroid rahatsızlığından uzak kalabilmek için ayrıca beslenme alışkanlıklarınızı da düzene sokmalısınız bu noktada yapacağınız ilk iş beslenmenizde hatalı olanları fark etmektir.  Hazır gıdalardan uzak durmalı veya minimal düzeyde tüketmelisiniz  beslenmenizde posalı ve lifli gıdalara ağrılık vermelisiniz ayrıca su tüketimini gün içinde 2,5 litreden az tutmamaya özen göstermelisiniz.  Dışkılama işlevi sırasında tuvalette uzun süre oturarak vakit geçirmemeye dikkat edin.  Yukarıda bahsettiğimiz faktörlere dikkat ettiğiniz sürece hemoroid rahatsızlığını en hafif şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.   Eğer ki basur hasatlığı oluşmuş ise veya ilerlemiş evredeyse uygulayacağınız bu  yöntemlerle iyileşme şansı olmayacaktır. Bazı hastalar bitkisel tedavi ve ilaçlar ile rahatsızlığın düzeleceği inancına sahipler fakat bu tam tersi bir sonuç doğurmaktadır. Aksine iyileşmesini beklerken müdahale edilmediği için hastalık daha ilerler ve bu durumda kişi daha sancılı ve ağrılı bir sürecin içine girer.   Bu tür bir durumda en doğru karar belirtiler fark edildiği anda ertelemeden uzaman bir doktora gitmektir.

Hemoroid  belirtileri;Ikınma sırasında makattan kan gelmesi, Ikınma sırasında makattan dışarıya sarkma olması,Makat bölgesinde kaşıntı,Makatta ağrı (sıklıkla basur pıhtılaşması nedeni ile), Makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişlik

Hemoroid tedavisi;  bu rahatsızlık kendiliğinden iyileşmez hastanın mutlaka bir uzman doktora gözükmesi gerekmektedir. Erken evre hemoroidlerde ilaç tedavisi tercih edilebilir. Fakat ilerlemiş vakalarda, ağrılı ve kanamalı olgularda cerrahi yöntem ya da ameliyatsız lazer tekniği uygulanarak tedavi edilmesi gerekir. Ki makat hastalıklarında kişiler bölgeden kaynaklı utanma içerisinde oldukları için uzun süre doktora gitmemeyi tercih edebilirler veya evde iyileşmesini bekleyebilirler bu durum sonucunda hastalık daha ilerler ve kişiye daha sancılı bir süreç yaşatır. Bu sebep ile kişi utanmadan ve sıkılmadan mutlaka doktora gözükmelidir.  Öncelikle hemoroid pakeleri evde uygulanan yöntemlerle  yok olmaz.  Mutlaka uzman bir hekim tarafından tedavi edilmelidir. İlk evrede fark edilen rahatsızlığa verilen diyet programı, ılık su oturma banyosu, ilaçlarla profesyonel  teknikler uygulandığında rahatlama sağlanır.  Fakat ilk evreyi geçmiş ve sürekli tekrarlayan; ele gelen şişlik, kanama, dolgunluk hissi, içeri itilemeyen pakelerin olması durumunda kesinlikle tedavi olmak gerekir. Ameliyatsız lazer tekniği ile kişi gün içerisinde hem muayene olup hem de operasyon olabilmektedir. Hasta için çok avantajlı bir yöntemdir. 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623