Hemoroid (Basur) Neden Olur? Makatta Kanama Sebepleri

Hemoroid (Basur) Neden Olur? Makatta Kanama Sebepleri

Hemoroid Neden Olur?

 

 

Hemoroid oluşumları, her sağlıklı bireyin anatomik yapısı olarak bakıldığı zaman makat bölgesindeki anal kanal içerisinde yer alan vasküler (kan damarları) yapılardır. Anal kanal üzerinde yer alan mukozal yapı oluşumu ise bağ dokusu, düz kaslar ve kan damarlarından oluşur. Anal kanal da dişli çizginin (linea dentata) hemen üzerinde, anal kanal mukozasında yastıkçıklar halinde yer alır. Bunlar normal hemoroidal yapılardır. Zamanla normal hemoroidal yapı olan bu oluşumlar mukoza üzerindeki yastıkçıklar zayıflayarak, gevşemesi ile sarkmaya başlar. Daha sonrasında da hemoroid oluşumları, kanaması ve diğer semptomları da ortaya çıkartır. Hemoroidal yastıkçıklar, dışkılama işleminin kontrolünü sağlayan anatomik oluşumlardır.

 

 

Hemoroid Nedir? Belirtileri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

 Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

 

Hemoroid oluşumuna en çok kabızlık nedeni ile ıkınma hareketlerinin fazla olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Diğer nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Makattaki Basınç Artışı: Makat içerisinde dışkılamaya yardımcı olan veya dışkı tutmamızı sağlayan kaslar bulunmaktadır. Bu kasların tuvalet sırasında zorlanmadan kaynaklı olarak gevşemesi ile makattaki basınçta artış gözlemlenir. Bu şekilde çizgili kaslardan oluşan sfinkter kasının gevşemesinden kaynaklı olarak hemoroidal yapılar oluşum gösterebilir.

 

  1. Tuvalette Geçen Süre: Düzenli tuvalet alışkanlığının olması kişinin sağlığı için aslında çok önemli bir etkendir. Tuvalette normal yaşam içerisinde oturma pozisyonunda sağlıklı boşaltım işlemi için en ideal olanı alafranga tuvalet seçimidir. Eğer ki klozet kullanıyorsanız dışkılamanın kolay olması ve yapılan makat basıncını azaltmasından dolayı ayakaltına mutlaka küçük bir yükseklik koyulması gerekir. Böylelikle bacaklar karın bölgesine daha yakın olduğundan ıkınma işlemine gerek kalmadan boşaltım işleminin kolaylıkla gerçekleşmesi esas alınır. İdeal olan tuvalet oturma pozisyonu bu şekilde bilinir. Uzun süreli olarak tuvalette vakit geçirmek ise hemoroid oluşumuna sebep olabilir. Makat bölgesindeki kaslar 10 dakikadan sonra fazla ıkınma hareketlerinin yapılmasından kaynaklı olarak gevşemeye başlar. Bu nedenle sıklıkla toplumca alışkanlık haline gelmiş olan tuvalet sırasında elde telefon, gazete ve dergiler ile girmek hemoroid nedenleri arasında sayılabilmektedir.

 

  1. Gebelik ve Doğum:  Hamilelik döneminde özellikle ilk 3 ay dönem içerisinde bayanlar hormonların vermiş olduğu etkiden dolayı, ayak uydurabilmek adına sağlıklı beslenmeye başlamadan önce sıklıkla kabızlık problemi yaşamaya başlarlar. Kullanmış oldukları ilaçlar ve beslenme şekillerinde yaşadıkları değişiklikler beraberinde kabızlığı getirebilmektedir. Demir eksikliği ve yeteri değerde olmayan hemogram (kan sayımı) düşüklüğü nedeni ile de yapılan takviyelerden dolayı kabızlık sorunu ile karşılaşılabilir. Ayrıca bebeğin büyümesi ve gelişmesi ile de pelvik bölgesine yapılan baskıdan kaynaklı olarak da hemoroid yapıları oluşabilmektedir.

Bebeğin anne karnında yapmış olduğu bası, anne adayına zorluk çektirerek vajinanın makat kaslarına yapmış olduğu bası bebek büyümeye devam ettikçe giderek daha da artmaktadır. Gebelik sonrasında yani doğum sonrasında karın içerisindeki baskının, makata vermiş olduğu bası etkisi ortadan kalkmış olur. Bebeğin vermiş olduğu bası etkisi kalkmasından sonra damarlardaki basınç bir miktar sönmeye başlar ve böylelikle de hemoroid oluşumları inmeye başlamış olur. Fakat tam anlamı ile geçmesi beklenmez. Annenin yaşadığı ağrı ve acı hissi biraz daha hafiflemiş olur. Bu zorlu süreç içerisinde yaşanılan rahatsızlık hisseleri psikolojik olarak da yeni annelik duygusu yaşayamaya başlayan bayanlarda oldukça etkili bir hal alır.

 

 

Hamilelikte Hemoroid Neden Olur Neden Olur? Detaylı Bilgi İçin TIKLAYIN.

 

 

  1. Acı, Baharatlı ve Sağlıksız Besinler Tüketmek: Ülkemizde sıklıkla doğu bölgelerin acı tüketimi açısından oldukça ünlüdür. Beslenme şekli diğer bölgelere oranla daha fazla acı ve baharattan zengin olarak tüketilir. Bölge fark edilmeksizin hazır gıda tüketimi günümüzde oldukça yaygın şekilde yer alır. Sağlıklı olmayan hazır gıda kullanımlarının artması sağlıksız beslenmenin başında gelir. Sağlıksız besinlerin başında, fast food tüketimi, asitli içecek tüketiminin fazla olması, aynı tip öğünler ile beslenmek gelir. Bunun yerine yeteri miktarda su tüketilmesi (günlük en az 2 litre), meyve ve yeşil sebzeler tüketmek (mevsime uygun olan yeşillik tüketilmeli), düzenli olarak öğün atlamadan beslenmek sağlıklı beslenmenin başında gelir. Sağlıklı beslenmek ise kabızlık oluşumunu engellemektedir. Sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi insan vücudunda oluşan tüm hastalıklara savaş açabilme potansiyeline sahip olur. Bu nedenle düzenli tuvalet ihtiyaçları da rahatlıkla karşılanabilir.

 

  1. Aşırı Kilo: Sağlıksız beslenmenin başında fazla kilo gelir. Sindirim sisteminin tam anlamı ile doğru çalışmaması, bağırsak hareketlerinin düzensiz olması sindirimi yavaşlatır. Bağırsakları harekete geçirmek için, posa ve liften zengin gıdalar tüketmek, probiotik içerikli besinler tüketmek özellikle kefir, ayran, yoğurt tüketimi en önemli probiotik içeren besinlerdir ve bütün bu besin değeri taşıyan yiyecekler bağırsak hareketlerini arttırmaktadır. Kuru baklagiller, sebze ve meyve tüketimi bağırsak hareketlerini güçlendirir. Bunun aksine karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmek örnek verecek olursak eğer ki en başta gelen beyaz ekmek tüketimi bağırsak hareketlerini yavaşlatarak, sindirimi zorlaştırır. Bu nedenle kabızlığın önüne geçilmemiş olur ve fazla kilo tüm vücut hücrelerinin çalışma prensibini yavaş yavaş azaltır. Aşırı kilo, hareketsiz yaşamında beraberinde getirdiği gibi tüm hastalıklara kapı aralanmış olunurken kabızlıktan dolayı hemoroid oluşumuna da zemin hazırlar.

 

 

  1. Bağırsakta Görülen Hastalıklar: Bağırsak hareketlerinde yaşanılan değişiklikler hemoroid nedenleri arasında yer alır. Çünkü herhangi bir nedenden kaynaklı olan kronik ishal ataklarının yaşanması makat kaslarında basınca neden olur. Sıklıkla yapılan dışkılama işlemi de bu nedenle sağlıklı olduğumuzu gösteren bir belirti değildir. Vücut içindeki enfeksiyonu atmak için karşılaştığımız ishal rahatsızlığı da bağırsakların çalışma sistemini değiştirir. Kabızlık da bağırsak hareketlerinin düzenli olmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bağırsak kanseri ve bağırsak hastalıkları yaşayan bireylerde de hemoroid oluşabilmektedir.

 

  1. Bazı Spor Aktiviteleri Yapmak: Spor sağlıklı yaşamın başında yer alır. Vücudun dinç ve dinamik olması için yapılan spor hareketlerine de dikkat etmek gerekir. Bazı spor aktiviteleri hemoroid oluşumlarına neden olabilir. Örnek vermek gerekirse eğer ki; ağırlık kaldırmak, uzun süreli bisiklete binmek, at binmek, vücut geliştirme üzerine yapılan tüm spor çeşitleri yer alır. Halter ve güreş gibi ağır sporların yapılması da zorlanma nedeni ile olumsuz etkileri de beraberinde getirir.

 

  1. Yaşlanma: Makat bölgesindeki anal kanal içerisinde yer alan destek yapıları yaş ilerledikçe yaşa bağlı olarak bu yapılar zamanla zayıflayarak artabilmektedir. Bu yapılarda oluşan yastıkçıkların dışarıya çıkmasına sebep olabilir. Böylelikle hemoroid oluşumları da gözlemlenebilir. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta hastalığın insidans oranı yani görülme sıklığı olarak kadın-erkek eşittir. Toplumumuzda olduğu gibi diğer toplumlarda da kişilerin yaklaşık yarısından fazlası hayat boyunca bu rahatsızlık ile karşılaşılabilir. Daha çok genç bireylerde aşırı egzersiz yapılmasında kaynaklı olarak venlere yapılan basının artışından kaynaklı olarak da dış hemoroid oluşumları ile de karşılaşıldığı düşünülmektedir.

 

 

Makatta Kanama

 

 

Makat kanaması makat hastalıklarında hemoroidal yapıdan kaynaklı olarak hastaların sıkça karşılaştığı sancılı bir durumdur. Hemoroid, anal fissür (makat çatlağı), anal fistül en sık görülen makat hastalıkları bulguları arasında yer alır. Her 100 kişiden 30 kadarı yaklaşık olarak dışkılama sırasında veya sonrasında peçeteye gelebilen kanama şikâyeti ile karşılaşırlar. Bu bulgular basit hemoroidal hastalıkların göstergesi olabilmektedir. Çoğunlukla kabızlıktan kaynaklanan makat çatlakları kanamaya neden olur ve ciddi bir durum teşkil etmezler. Fakat kanamayı durdurmak için anal fissür tedavisi için öncelikli olarak kabızlık probleminin ortadan kalkması gerekir. Yani kabızlığın yok edilmesi gerekir. Sonrasında ise oluşan hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

Dışkıda kan görülmesi makat hastalıklarının dışında makat bölgesinde yaşanılan veya bağırsaklarda karşılaşılan bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Karşımıza çıkabileceği için makatta yaşanılan bu gibi kan ile karşılaşıldığı zaman önemsiz görüp, hastalığın tedavisini ertelememek gerekir. Çünkü ilk belirtiler olarak bu şikâyetler kalın bağırsak kanserinin habercisi olabilir.

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623