Hemoroid Hastalığında Tuvalet Kültürü

Hemoroid Hastalığında Tuvalet Kültürü

Hemoroid de Tuvalet Alışkanlığı 
 
Kronik ishal ve kabızlık hemoroid hastalığının habercisi olabilir.  Hemoroid; halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen ve çeşitli evrelerde gözüken ve makattan kan gelmesi ve şişlik gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Hayat koşullarını olumsuz etkileyen, genellikle dışkılama işlevi anından yapılan hatalar sonucu  ayrıca  genetik özellikler  ve baharatlı ve posasız yiyeceklerin  fazla tüketimi sonucu  oluşan kabızlıkta hemoroid rahatsızlığına sebep olmaktadır.
 
İç  hemoroid rektumun içinde yer alır ve çoğunlukla kişiye  ağrı veya huzursuzluk hissi yaşatmazlar.  Dışkılama anında gaita geçerken hemoroid de tahriş oluşturarak ağrısız kanamaya  sebebiyet verir. İç hemoroid oluştuktan sonra daha ileriki evrelerde ıkınma esnasında rektum dışına doğru çıkmaya başlar  kişi de ağrı ve irritasyon yapabilir. Hasta  oluşan ve dışarı çıkan hemoroidi eli ile içeri gönderebilir  fakat daha ileri evrede  iç hemoroidler dışarı çıkar ve içeri gönderilemezler.  Hastalığın bu aşamasında sürekli ağrı ve tahriş oluşmasına neden olur.
 
Dış hemoroid; makat çevresinde oluşan dışardan sürekli görülürler tahriş olduklarında kaşıntıya ve kanamaya da sebep olabilirler. Tromboze hemoroid;  bazı durumlarda kan dış hemoroid içinde göllenir ve pıhtılaşır sonrasında çok şiddetli ağrıya neden olan şişlik ve inflamasyona neden olabilirler. 
 

Hemoroid Oluşum Nedenleri 

 
Hemoroid nedenleri; normal şartlarda rektumda anüs çevresinde hemoroid denilen damar yastıkçıkları vardır ve bunlar dışkılama esnasında şişerek rektumu korumaktadır. Çok fazla basınç altında kalındığı zaman bu hemoroid yastıkçıkları içerisinde çok fazla miktarda kan göllenmesine, şişmelere ve dışarı sarkmalara neden olur sonuç olarak hemoroid meydana gelir. Bu basınç artışına neden olan başlıca nedenler ise şöyledir;  dışkılama gerçekleştirilirken çok fazla ıkınılması, tuvalette çok fazla zaman geçirilmesi, kronik ishal ve kabızlık, şişmanlık, gebelik, anal ilişki yaşanması, lifli gıdalardan uzak beslenme biçimi ve ilerlemiş yaş.  Hemoroid sonucu oluşan komplikasyonlar çok sık olmakla birlikte kronik kan kaybına neden olarak olabilmektedirler.
 
 Daha öncede bahsettiğimiz gibi tuvalette uzun süre geçirmek ve uzun süre ıkınmanın da hemoroidal hastalık gelişimi için risk faktörü oluşturmaktadır. Hemoroid hastalığından korunmak için dışkılama esnasında tuvalette kalma süresini en aza indirmeliyiz.  Ksrın içi basıncı arttıran her türlü hastalık hemoroid oluşumuna yol açabilmektedir. Toplar damarı tutan hastalıklarda hemoroidler birer toplardamar yapısı olduğu için etkilenmektedirler. 
 
Hemoroid belirtileri; dışkılama anında ağrı ya da yanma hissi oluşur, rektal kanama (makattan taze kırmızı renkli kanama) olması, makatta şişlik, akıntı veya ıslaklık hissi oluşması, anüste kaşıntı olması, dışkılamada düzensizlik yaşanması.
 

Hemoroid Rahatsızlığı Farklı Hastalıkların Habercisi Olabilir 

 
Hemoroid   rahatsızlığı farklı hastalıkların habericisi olabilir;  hemoroid için önemli olan bir başka noktada  hastalığın altında herhangi bir tümör olma durumudur.  Bu hastalık kalın bağırsak kanseri habercisi de olabilmektedir.  Eğer ki  makatınızdan kan gelme gibi durumlar var ise şiddetli ve yoğun bir ağrı yaşıyorsanız geciktirmeden mutlaka  muayene olmalısınız. Hastalık ancak rektoskopik ya da kolonoskopik bir tetkik sonucu teşhis edilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tümör gibi bigi c,dd, bir hastalığın belirtisi ise erken teşhis koyulması çok önemlidir ve hayati bir önem taşır. Yaşam tarzını zorlayan bazen hastalarda oturup kalkmak gibi eylemlerde güçlük yaşamasına neden olabilmektedir. Hemoroid rahatsızlığından uzak durmak  ve kendinizi korumak için yaşantınıza dikkat etmeli, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi   hayat tarzına dahil etmelisiniz. Bu hastalık zaman içerisinde yürümenize de engel olabilir bu sebep ile hastalık kişiye ilk belirtileri göstermeye başladığı anda uzun süre, ağrı çekmeden muayene olmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.  Tedavi seçenekleri arasında cerrahi  müdahale ve ameliyatsız tedavi seçenekleri yer almaktadır.
 
 
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623