Makat Çatlağı (Anal Fissür) Ameliyatı Olanlar Ve Ameliyatı Sonrası

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Ameliyatı Olanlar Ve Ameliyatı Sonrası

 

Anal Kanal Nedir?

Anal kanal, vücudumuzun mide-bağırsak adını vermiş olduğumuz gastrointestinal bölümünün son kısmında yer alan uzunluğa verilen addır. Rektumun yani kalın bağırsağı anüse bağlayan son kısmı olarak da bilinen yani rektumun kasında delerek geçtiği yerden başlayarak, anüs ağzında biten bölümdür. Anal kanal ve çevresinde bazı makat hastalıklarına rastlanılabilmektedir. Sıklıkla karşılaştığımız bu hastalıklar abse, hemoroid, fissür ve fistül olarak yer alır. Bu sebeple anal kanal ve çevresinde bulunan, etrafını örten bu yapıların anatomik yapısını iyi bilmek gerekmektedir.

 

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Ne Demek?

Makat çatlağı tıp dilindeki ismi ile artık günümüzde oldukça yaygın bir halde bilinen anal fissür, anal bölgenin sıklıkla hastalıklar ile karşılaştığı bölümüdür. Epitel doku ile yüzeyi kaplı olan anal kanal yönünde oluşan yırtık, çatlak şeklindeki boğaz olarak yer alır. Her yaşta ve her cinsiyette görülebilen, sıklıkla genç ve orta yaşlardaki hastalarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cinsiyet dağılımda herhangi bir ayrım olmadan, kadın erkek eşit oranda görülmektedir. Sıklıkla makat bölgesinde olmasından kaynaklı olarak ve verdiği ağrı nedeni ile hemoroid hastalığı ile karıştırılarak, hastaların hekime danışması sonunda ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Her bireyin hastalık durumu farklı olup, duruma uygun olan tedavi seçeneklerinde de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle makat bölgesinde yaşanılan herhangi bir hastalıkta çözüm yolu aramayı tercih etmek yerine bu alana bakan proktoglar tarafından değerlendirmesi, kişinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Topikal medikalden tutun da cerrahi yöntem ve ameliyatsız yönteme varana kadar birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Tedavideki asıl hedef, anal sfinkterdeki spazmı azaltmak veya bertaraf etmektir. Bu nedenle tedavi edilmeyen anal fissür ilerleyerek bir takım komplikasyonlara yol açmaktadır. Böylelikle hastanın yaşam konforunda, kalitesinde oldukça büyük bir düşüş yaşanmaktadır.

 

Şiddetli yaşanılan makat ağrıları, kaşınmalar, kanamalar ile karşılaşmak bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Görünüş olarak küçük bir alana sahip olmasına rağmen vermiş olduğu ve hastaya yaşattığı his açısından oldukça büyük olmaktadır. Özellikle tuvalet ihtiyacını karşılamak anal fissür rahatsızlığını yaşayan hastalara ıstırap hale gelmektedir. Bu nedenle hastalar tuvaletlerini bile ertelemektedirler. İlk dönemlerde çok sık yaşanılan bu belirtiler ile karşılaşılmasa da tuvalet öncesi veya sonrasında yaşanılan şikâyetler arasında yer alır. İlk 4 haftalık süreç içerisinde akut dönemde olan makat çatlağı hastalığı, daha sonrasında kronik hale gelerek bölgenin iyileşme eyleminin gerçekleşebileceği bile düşünülebilmektedir. Uygulanan pomatların kullanımların, dışkı yumuşatıcı gibi rahat dışkılamayı sağlayabilecek olan ilaçların, fitillerin kullanılması veya internetten araştırma yapılarak bulunan bitkisel karışımlardan karıştırılarak uygulanan yöntemler fissürün ileriki evreye geçerek, kronikleşmesine sebep olabilmektedir.

Kronik halde bulunan makat çatlağı hastalığı zamanla ikincil olarak değişikliğe uğrayarak, epitel doku üzerindeki fissür açıklığı bazı rahatsızlıkları doğurabilmektedir. Bölgede ödem oluşarak, şişip, apseleşebilmektedir. Bu apsenin oluşturmuş olduğu enfeksiyonlar ile birlikte çıkıntılar ortaya çıkabilir. Böylelikle kronik enfeksiyonun neden olmasına ve sonrasında istenmeyen fistül kanalının oluşmasına zemin hazırlanmış olabilir. Bu nedenle makat bölgesinde anal kanal üzerindeki kasa yapılan basıncın artması ile kendiliğinden geçmeyen apse oluşumları ve kronik fissür oluşumları gerçekleşebilmektedir.

 

Makatta Çatlak Neden Olur? Anal Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur? Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN…

 

Makat Çatlağı Ameliyatı

Yapılan bir takım araştırmalar soncunda makat çatlağı tedavisindeki asıl amaç olarak anal sfinkter adını vermiş olduğumuz kastaki basıncın azaltılması sonucunda oluşan fissürün iyileşme ilkesidir.

 

Klasik Cerrahi Ameliyatı

Makat çatlağı tedavi seçenekleri arasında yer alan cerrahi işlem ile uygulanan ameliyat yöntemi anal fissür hastalığında birçok hekim tarafından uygulanmaktadır. Hekim muayenesi ve yapılan bir takım tetkikler soncunda anal fissür yani makat çatlağı tanısı koyan doktorlar, ameliyat ile tedavi şekli olan lateral internal sfinkterotomi (makattaki iç kasın kesilmesi işlemi) yöntemini önererek, uygulayabilmektedirler. Bu makattaki iç kas kasının kesilmesi işlemi tam ya da yarım olarak yapılmaktadır. Cerrahi/tıbbi olarak kasın o bölgeden çıkarılması makat genişletilerek yapılabilen bir tedavi şeklidir.

 

Klasik Cerrahi Ameliyatı Sonrası

Anal fissür cerrahi tedavi yönteminde birtakım karşılaşılabilecek olan komplikasyonlar yer alabilmektedir. Klasik ameliyatta, adından da anlaşıldığı üzere genel anestezi altında tedavi edilmesi sebebi ile karşılaşılabilen olumsuzluklar yer alabilmektedir. Özellikle genel anestezinin vermiş olduğu ameliyat sonrasında yaşanılabilen baş ağrıları, kanamalar, idrar kaçırma, idrar yapamama, dışkılama işleminde sorun yaşama gibi olumsuz gelişebilen konular ile karşılaşılabilir. Özellikle ameliyat ile yapılan tedavi sonrasında makat bölgesindeki oluşan toplardamara yapılan etkinin sebebiyle komplikasyonlar gelişebilir. Bunun dışında gaz kaçırma, dışkı tutamama, hafif kaçırma gibi hastaların sıklıkla çekindikleri sorunlar olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu komplikasyonların görülmesi oldukça olası bir durumu temsil etmektedir. Bölge hali hazırda olan açık ve yara olarak bulunduğundan dolayı tüm mikroorganizmalar ve bakterilere karşı savunmasız bir durumda bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da enfeksiyona bağlı olarak gelişen makat apseleri ile karşılaşılabilir. Makattan gelen kanamaların devam etmesi, makat çatlağının nüks etkisini doğurabilmektedir. Belirtmiş olduğumuz bu komplikasyonlar ile sonuçlanmasından dolayı artık hekimlerin araştırmalarına dayalı olarak gerçekleşen ve daha az komplikasyonları ortaya çıkarabilen çalışmalar yaparak ameliyatsız yöntem ile hastaları tedavi etmeye başlamışlardır. Tedavi şeklini danıştığınız hekim tarafından belirlenmesi sizin için en sağlıklı olan tedavi yöntemi olduğunu unutmayınız.

 

Ameliyatsız Lazer Yöntemi

Akut anal fissür döneminde yaşanılan sorunlar ile karşılaşıldığında ve akut döneme geçişini önleyici ve başarı oranı yüksek olan tedavi seçenekleri arasında yer alan ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi şeklide oldukça başarılı bir şekilde, günümüz gündeminde yer almaktadır. Bu tedavi şeklinde anal kanaldaki kasa yapılan etki minimal düzeyde olduğundan dolayı anal fissür hastalığını ve belirtilerini yaşayan tüm hastalara umut vermektedir. Öyle ki ameliyatsız uygulandığından dolayı yaşanılacak olan tüm olumsuzluklar, ameliyatlı tedavi ile karşılaştırıldığından daha az sevide gerçekleşmektedir. Ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi şeklinde kişinin durumuna uygun olan tedaviyi proktologunuzun değerlendirmesi sonucunda uygulamaktadır. Bu tedavi şeklinde yaşanılacak komplikasyonlar ile oldukça az ve hatta neredeyse yok denecek şekilde karşılaşabilirsiniz. Makat yüzeyindeki kasa herhangi bir zarar gelmediğinden dolayı sıklıkla tercih edilen yöntem arasında yer alır.

 

Ameliyatsız Lazer Yöntemi İle Tedavi Sonrası

Ameliyatsız uygulanan bu tedavi şekli genel anestezi altında gerçekleşmediğinden dolayı yaşanılabilecek olan komplikasyonlar ile karşılaşmak çok mümkün değildir. Anal fissür hastalığının tedavi edilmesinin dışında yan etkilerinin yaşanmaması açısından olukça başarılıdır. Bu da tabi ki hastaların sıklıkla tercihleri arasında yer almaktadır. Çünkü yaşanılan komplikasyonlar hastalara yaşamı iyice çekilmez hale getirebilmektedir. Ameliyatsız uygulanan bu tedavi sonrasında yaranın açık olması gibi herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle yaşanılacak olan enfeksiyon, apse gibi iltihabik herhangi bir etki ile karşılaşılmamaktadır. Özellikle gaz çıkışında, dışkı kontrolünü sağlamada, idrar yapmada vb. gibi durumların hiç birinde bir problem ile karşılaşılmamaktadır. Özellikle hastaların tercihleri arasındaki en önemli etki ise hangi rahatsızlığa sahip olursanız olun, hepsinde sürekli kullandığınız ilaçları bırakmanıza gerek kalmadan, size yan etki yaşatabilecek bir durum ile karşılaşmazsınız.

 

Makat Çatlağı (Fissür) Ameliyatı Ve İyileşme Süreci Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN…

 

Tedavi Sonrasında Neler Yapılmalı?

Tedavi şekli ne olursa olsun progtoloğunuzun değerlendirmiş olduğu ve onayladığı yöntemi uygulamasının üzerine anal fissür hastalığının nüksünü engelleyebilmek için bir takım dikkat edilmesi ve uyulması gerekenlere kulak vermek gerekmektedir. Hekiminizin tavsiye etmiş olduğu ağrı kesicileri, pomatları ve ilaçları düzenli ve zamanında kullanmanız gerekmektedir. Özellikle tuvalet zamanınızı daha kolay hale getirebilecek olan oturma banyolarını düzenli ve istenildiği gibi yapılması gerekmektedir. Çünkü ılık su, sıcak su uygulamaları kasları gevşetmesinden kaynaklı olarak kişiye rahatlık verebilmektedir. Tuvalet alışkanlıklarının düzenli yapılması ve özellikle bacakların karın bölgesine daha yakın olması kişinin ıkınmasına gerek kalmadan kolay dışkılamayı gerçekleştirmesinden kaynaklı tavsiye edilmektedir. Özellikle beslenmenin kabızlık, ishal gibi anal fissür hastalığına yol açtığı için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerektiği unutulmamalıdır. Taze sebze ve meyve tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan günlük su tüketimin düzenli yapılması ve hazır gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Tüm hastalıklara da yol açabildiği gibi immün sistem düşüklüğünün olması da bağırsak enfeksiyonlarına yol açarak, kabızlığı ortaya çıkartabilmektedir. Bu da makat hastalıklarının kişide görülmesine sebep olan etkeni doğurmaktadır.

Günümüzde yalnızca bu alan ile hastalıklara bakabilen ve bu alanda eğitimlerini tamamlamış olan proktoloji hekimlerine danışmak gerektiğini unutmayınız. Sağlığınız için doktora gitmekten utanmayın. 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623