Makat Çatlağı (Fissür) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Makat Çatlağı (Fissür) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki anal kanal, gastrointestinal traktusun (mide-bağırsak sisteminin merkezi) en son bölümüdür.  Anal kanal ve çevresindeki bölgede apse, hemoroid (basur), fissür (makat çatlağı), fistül gibi sık rastlanılabilen makat hastalıklarını barındırmaktadır. Bu nedenle kanalı ve etrafını çevreleyen kas yapılarının anatomisi iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

 

Makat Çatlağı Nedir?

Anal kanal üzerindeki epitel dokunun çatlak oluşturması anlamına gelen makat çatlağı, sıklıkla ağrılı bir şekilde yaşanılan, her yaştaki hastalarda semptomları ile karşılaşılması mümkün olan hastalıktır. Her iki cins tipinde de 30 ve 40’lı yaşlarda görülme sıklığı yaşanmaktadır. Anal fissür posterior (arka) hatta açılan yerleşim yeri olarak bilinir.

Anal kanaldaki epitel doku üzerindeki ilk yırtılma posterior orta hatta gerçekleşerek, yerleşim yeri olarak anal kanalın kanlanması üzerine de ortaya çıkabilmektedir. Anal fissür hastalığının etiyolojisi kesin olarak belli değildir. Travmadan kaynaklanan, anal kanalın anatomisindeki değişiklik, sfinkter kasının işlev bozukluğunun yaşanması, iskemi (bozukluk) fissür oluşumu ile de ortaya çıkabilir. Fakat en çok kabul edilen teorisi ise anal kanalın mekanik travmasıdır. Sert yapılan dışkılama işleminde ortaya çıkabildiği gibi patlayıcı tarzda gerçekleşen sıvı dışkılama da aynı etkiyi yaratabilmektedir. Kas anal kanal bölgesine az destek sağladığından dolayı bölge herhangi bir şekilde ortaya çıkan travmalara karşı açık ve hazır bir durumda olur. Bu nedenle anal fissürün başlıca nedenleri arasında kabızlık, doğum veya doğumdan sonraki ilk bir iki günde tuvalete çıkışın bilerek geciktirilmesidir. Ülseratif kolit gibi inflamatuvar bağırsak hastalıkları da anal fissür sebepleri arasında sayılabilmektedir. Yaşanılan en ufak bir travmaya karşı bile duyarlı ve hassas olan anal bölgedeki çatlak, ağrıya sebep olarak kaslardaki spazma, kan dolaşımındaki bozukluklara yol açabilmektedir. Böylelikle daha çok yaşanılan ve giderek artan ağrı ve acılara sebebiyet verebilir. Bu şekilde açık halde bulunan yara beslenerek, iyileşme süresinde gecikme yaşanarak daha da kötüleşebilir.

Akut fissür halindeki anal fissür, kendiliğinden iyileşme sağlanabildiği görülmüş olsa da iyileşemeyenlerde sekonder (ikincil) değişiklikleri ortaya çıkartmaktadır. Zamanla fissür derisinde ödem oluşarak, büyüyen fibröz, sentinel pili adını alarak ortaya çıkar. Fissür sırasında anal papillada (çıkıntıda) değişiklik gözlemlenerek büyür. Bu oluşan değişiklikler ise kronik enfeksiyona bağlı olarak belirir. Böylelikle enfeksiyonlar meydana gelerek apselere yol açabilir. Bu şekilde perianal apselerin kendiliğinden iyileşmesi gözlemlenebiliyor olunsa bile, tam anlamı ile iyileşme sağlanmadığı ve kronik fissür boyutuna neden taşıyor olmasıdır. Kronik fissüre sahip olan kişilerde, anal kanalda sfinkter kasındaki değişiklikler ile karşılaşmaktadır. Bu kasa yapılan ani basıncın etkisi ile tespit edilmiştir.

 

Makat Çatlağı (Anal Fissür) Kendiliğinden Geçer Mi? Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN…

 

Anal Fissür Bulguları

Anal fisüsür belirtilerin en başında ağrı gelir. Ağrının şiddetli boyutta ve hatta ilerleyerek daha da keskin hale gelebilmesi belirtilerinin ilkleri arasındadır. Bazen ise bu ağrıya kanama da eşlik edebilir. Fakat kanama her zaman görülmemektedir. Az miktarda açık, kırmızı ve taze renkte bir kanama ile karşılaşılabilir. Fissür kanalındaki ortaya çıkabilecek olan akıntıların yaşanması da perianal bölgeyi sürekli olarak nemli ve ıslak tutmaktadır. Bu ıslaklık soncunda ise inatçı kaşıntılara da yol açabilmektedir.

Ağrı dönemini dışkılamalar arasındaki geçen zamanda, hastalar nispeten daha rahat atlatmaktadırlar. Çünkü hastalar çoğunlukla her dışkılama esnasında şiddetli ağrılara yol açarak, dışkılama işlemi bitince de ağrıda azalma yaşanmaktadır. Bu ağrıların yaşanmasında fissür zeminindeki sinir uçlarının yoğun olmasının dışında, kasta yaşanılan spazmında büyük etkisi olmaktadır. Fissürün ağrısız olarak gerçekleştiği durumlarda ise neden olarak inflamatuvar bağırsak hastalıklarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Hastalar yaşadıkları ağrıyı anlatırken bir cam parçası kırığının batması gibi bir tabirde bulunmaktadırlar. Tuvalet sırasında yaşanılan bu ağrı ve acı tuvalet esnasında öncesinde veya sonrasında da gelişebilmektedir. Bu nedenle sıklıkla hastalar ağrıyı yaşamamak için yemek yemekten, su içmekten çekinerek, beslenmeden uzak durmaktadır. Düzenli olan tuvalet ihtiyaçlarını ertelemek istemektedirler.

Kronik hale gelen anal fissür hastalığında ağrı ve kanama belirtileri akut fissür dönemindeki gibi yer almayabilir. Hastalar sonrasında anal bölgede ele gelebilen papilla (çıkıntı) varlığı sebebi ile doktora başvurmayı tercih ederler. Kronik fissür enfeksiyon nedeni ile akıntılara da yol açarak, kişiyi oldukça rahatsız edici kötü kokulu ve hatta neredeyse çamaşırlarını ıslatacak dereceye gelebilen akıntılar ile karşılaşabilmektedirler. Böylelikle anal bölgedeki kaşıntılar da artabilmektedir.

 

Akut Fissür - Kronik Fissür

Kronik anal fissür hastalarında 12 haftadan uzun süren şikâyetleri vermeye devam ederek, semptomların uzun sürmesi, fissür dokusunda kas liflerinin görülmesi, pilinin olmasıdır. Yani fizik muayene bulguları soncunda pilinin olması, fissür traktının hissedilmesi ve ağrının oldukça uzun süreli yaşanması kronik anal fissür hastalığının göstergesi olarak belirmektedir. Fizik muayenedeki bulgular ve semptomların devam ediyor olması zaten makat çatlağının kronikleştiğinin bir göstergesi olarak tarif etmeye yetmektedir. Bu nedenle tabanda oluşun bu değişiklikler ise akut fissürü kronik fissürden ayırabilen özellikler arasında yer alır.

Kronik fissür oluşumlarında sentinel pililerin oluşması hastalar tarafından hemoroid memesi olarak değerlendirilir ve hastalar bu şişlikler için bir hekime başvurur. Bu pililer fissür üzerinde bir veya birden fazla olabilir. Bu da genellikle hastalığın ileri evrelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu pililerin altında yatan fissür tabanında enfeksiyon sonucunda oluşan apseler veya fistüllere kadar ilerleten sonuçlar doğurabilir. Bu zamanlarda hastalar sıklıkla sarı renkli, kötü kokulu, iltihaplı akıntılar ile karşılaşır. Sıklıkla bu yakınmalar sıcak havalarda daha çok yaşanmaktadır.

 

Fissür Ne Demek? Makat Ağrısına Ne İyi Gelir? Detaylı Bilgi İçin TIKLAYIN…

 

Akut fissürün ilk iki hafta döneminde, medikal ilaç kullanımı ile hatalığın vermiş olduğu şikayetlerde hafifleme görülse de ilerleyen zamanlarda yaşanılan fissür hastalığının evrelerinde daha da ilerleyen bu hastalık mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hal alır. Kronikleştiğinden kaynaklı olarak da klinik tablo sık sık hastanın aynı şikâyetlerinin yaşadığının bir göstergesi olur. Hastalar sıklıkla tek çözüm yolu olarak ameliyat gibi düşünse de cerrahi dışı yöntemler de bu hastalığın tedavisi için etkili olan yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem ile de oldukça başarı oranı sağlanmaktadır. Teknolojinin de gelişmesi ile ortaya çıkan bu ameliyatsız teknik yöntem ile uygulanan lazer ile yapılan fissür tedavilerde günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılır.

 

Unutmayın ki tedavi edilmeyen anal fissür hastalığı ilerleyen zamanlarında apsenin gelişmesi ile fistül rahatsızlığına yol açabilir. Nadiren de olsa crohn hastalığına da yol açabilmektedir. 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623