Makatta Çatlak Neden Olur? Anal Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Makatta Çatlak Neden Olur? Anal Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Makatta Çatlak Nedir?

Makatta çatlak, anal bölgenin belirli sebepler neticesiyle zorlanmasından veya altta yatan bir takım başka sebepler ya da rahatsızlıklar sonucunda tıp dilindeki adı ile anal fissür hastalığını meydana getirebilmektedir. Anüs bölgesinde çok sayıda bulunan sinir suçları bölgenin, çok daha hassas ve zorlanmalara karşı dayanıksız halde olmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle makatta çatlak oluşumunun hastada meydana gelmesi ve gelişim göstermesi vücudun diğer yapılarına kıyasla çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

 Makatta çatlak (anal fissür) akut ve kronik olarak iki farklı şekilde, hastalığın ilerlemesine ve tedavi edilmemesine bağlı olarak kişide oluşum gösterebilmektedir. Akut anal fissür, 4 ile 6 hafta arasında hastaya verdiği şikâyetleri azaltmadığı takdirde kronik bir hale bürünüp, hastanın kronik anal fissür durumuna geçmesine sebep olabilir. Kronik anal fissür, 8 haftadan daha uzunca bir süre hastaya etki eden bir rahatsızlık olarak boyut değiştirmiş vaziyette, kişinin makat bölgesinde hüküm sürebilmektedir.

Makatta çatlak rahatsızlığı bulunan hastaların çoğu, hastalığın verdiği  (özellikle dışkılama işlemi sırasında) acı ve ağrının tarifini “cam parçacıklarının batması, bıçak batması ya da kesmesi” şeklinde dile getirmektedir.  Anal fissür rahatsızlığı, hastaya verdiği bu şikâyetlerin dışında, makat bölgesinde şişlik, oluşan çatlağa bağlı olarak kaşıntı veya tahriş oluşması, hafif hafif seyreden kan lekeleri ile karşılaşmak ve zaman zaman makat bölgesinde hissedilen yanma hissinin yaşanması şeklinde belirtilerle varlığını hissettirebilmektedir.

 

Fissür Ağrısı Nasıl Olur? Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Makatta Çatlak Neden Olur?

Makatta çatlak oluşma sebeplerinin belki de en başında geleni, uzmanlarca kabızlık olarak nitelendirilmiştir. Öyle ki kabızlık, esasında birçok makat hastalığının ortaya çıkışında oldukça etkili bir unsuru oluşturabilmektedir.  Peki, birçok sıkıntı verici hastalığın oluşmasında oldukça önemli bir etken olan kabızlığı tetikleyen unsurlar neler?

Kabızlık oluşumunda öne çıkan en önemli etkenlerden biri kişinin beslenme alışkanlıkları ve düzeni olarak belirlenebilir. Öyle ki sürekli liften yoksun fast-food ya da hazır paket gıdalar ile öğünleri geçiştirmek sindirim sistemine büyük bir darbe vurabiliyor. Bunun yanı sıra suyun önemi elbette burada da oldukça kendini hissettirebiliyor. Günlük tüketilmesi gereken 2.5 – 3 litrenin altına inilmesi de yine kişide kabızlık oluşumunu tetikleyen etkenlerin başında gelebiliyor.

Ayrıca ani değişen yaşam şekli yani; tatile çıkmak, iş seyahati gibi etkenler tuvalet düzenini de ciddi anlamda etkileyip değiştirebildiği için kişide kabızlık oluşumunu tetikleyebilir.  Bununla birlikte düzensiz beslenme şekli de yine tuvalet yapma alışkanlığını değiştirerek, kişinin dışkılama eylemini çok daha düzensiz bir duruma büründürebilir.

Kabızlığın kişide oluşması ile birlikte dışkının sertleşmesi, daha kuru ve büyük yapıda olması kaçınılmaz bir sonu oluşturabilmektedir. Bu sebeple, kabızlık sebebiyle makat bölgesinden çok daha güç bir şekilde bölgeyi zorlayarak dışarıya çıkmaya çalışan dışkı, oldukça hassas bir yapıda olan anal bölgede yırtılmalara sebebiyet verebilir. Önlenmeyen kabızlık sebebiyle, anal bölgeden sürekli geçmek zorunda kalan sert ve kuru dışkı yırtıkların artmasına ve bölgede derin çatlakların meydana gelmesine kolaylıkla zemin hazırlayabilir.

Anal fissür oluşumunda kabızlığın etkisi olduğu kadar ishal ataklarının da etkisi kabızlık kadar kişi de derin ve rahatsızlık verici etkiler yaratabilir. Öyle ki makat bölgesinden gün içerisinde defalarca kez geçmekte olan dışkı da bölgenin tahriş olmasına ve devamında yine makatta çatlak veya çatlakların oluşmasına neden olabilmektedir.

Kişinin yaşadığı dışkılama problemlerinin dışında, makat bölgesinde yeterince sağlanamayan hijyen ya da haddinden fazla sağlanmaya çalışılan hijyen de bölgede çatlakların oluşmasına dolayısıyla da anal fissür rahatsızlığının kişide kendini göstermesine yol açabilmektedir. Öyle ki, dışkılama işlemi kişi tarafından gerçekleştirildikten sonra tuvalet kağıdı ile defalarca kez bölgenin temizlenmeye çalışması ve bunun kısa aralıklarla, sık sık yapılması bölgede tahriş oluşumuna büyük bir davetiye çıkması demek olabiliyor. Tuvalet kağıdının yanı sıra, bölgenin özel antiseptikler, sabun veya ıslak mendil ile de sıklıkla temizlenmeye çalışılıyor olması, bölgenin tahriş olması için oldukça büyük başka bir nedeni ortaya çıkarmış olabiliyor.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi aşırı temizliğin de bir takım olumsuz sonuçlara yol açtığı aşikar gözüküyor. Fakat bir de madalyonun diğer tarafına yani yetersiz hijyenin doğurabileceği sonuçlara göz atmak gerekiyor. Aşırı hijyen anal fissüre sebep olabildiği gibi, olması gerekenden daha az uygulanan hijyen kuralları da kişide yine anal fissür rahatsızlığını tetikleyebilen bir unsur olarak ön plana çıkabiliyor. Kişinin gerçekleştirdiği dışkı işleminden sonra, makat bölgesinin yeterli bir şekilde temizlenmemesi bölgede kişinin fark edemeyeceği dışkı kalıntılarının yerleşim göstermesine neden olabilmektedir. Makatta öylece yerleşmiş olan dışkı atıkları da makat bölgesinde tahrişe, dolayısıyla da anal fissür rahatsızlığının meydana gelmesine yol açma konusunda bir rolü üstlenebilir.

 

Makat Çatlağı (Anüste Çatlak) Kendiliğinden Geçer mi? Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Anal fissürün yani makatta çatlağın kişide oluşum göstermesine neden olan bir diğer etken ise, bölgenin travmaya maruz bırakılması olarak açıklanabilir. Özellikle kadınların hamilelik sonrası normal doğum şekli ile doğum yapmayı tercih etmeleri bölgenin hasara uğramasına yol açıp, çatlakların oluşmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte nadiren anal fissüre yol açan uygulamalardan da olsa, kişiye ameliyat ya da işlem öncesi lavman uygulanması ve makat bölgesi hastalıklarının tedavisi için klasik cerrahi ameliyatın gerçekleştirilmesi yine makatta çatlak oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Anal fissür oluşumunda birçok durum etkili olabilmekteyken bunlardan bir diğeri ters yani anal yolla cinsel ilişki yaşamak olarak da belirlenebilir.

Tüm bu etkenler kişide, anal fissür (makatta çatlak) rahatsızlığının meydana gelmesinde neredeyse bir başrolü üstleniyor.  Bu sebeple bu etkenlerden biri ya da birkaç tanesi sizde bulunuyorsa, bunları değiştirme yoluna gitmelisiniz. Aksi takdirde yolunuzun bir proktoloji uzmanına düşmesi işten değil. :)

 

Anal Fissür Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Anal fissür ya da bir diğer adı ile makat çatlağı tedavisinin kesinlikle yapılması gereken bir rahatsızlık olarak biliniyor. Öyle ki anal fissür, günlük hayatta zaman zaman ayakta, herhangi bir tedbir almadan atlatabileceğimiz bir grip olarak kesinlikle görülmemeli ve hasta tarafından anal fissür belirtileri hissedildiği anda bir proktoloji uzmanından yardım alması gerekmektedir.

Kişide var olan anal fissür tedavi edilmediğinde hasta, yıllar boyu sürebilecek ve sosyal yaşantısını çok ciddi anlamda olumsuz yönde etkileyebilecek dayanılması zor ağrılar ve yanma şikâyetleri ile baş başa kalabilmektedir. Bununla birlikte bölgede akıntı oluşumu da başlayabilecek ve hasta sıklıkla kendini zor anlar yaşarken bulabilecektir.  Hastanın makat bölgesinde meydana gelen fissür sebebiyle hissettiği fiziksel acı, günlük standart aktivitelerinden onu alıkoyabilecek raddeye ulaşabilecektir.

Bunların dışında anal fissür tedavi edilmediğinde, makat bölgesindeki çatlaklar zamanla fibrosis denilen bir bağ dokusunu bölgede meydana getirebilir. Bu bağ dokusunun oluşmasıyla, anüste daralma ile birlikte makat bölgesindeki dışkıyı tutmaya yardımcı olan sfinkter kaslarının işlevlerinde azalmalar ve hatta kayıplar oluşabilir. Anüste daralma ve anal fissürün etkisiyle kişinin dışkısını yapması her geçen gün daha da zorlaşan bir eylemi oluşturabilir ve hasta oldukça tehlikeli bir kısır döngünün içinde kendini bulabilir.

Son olarak anal fissür tedavi edilmediğinde, makattaki çatlakların gün boyu temas ettiği dışkıların etkisi ile bölgede apseleşme meydana gelebilmektedir. Makat bölgesindeki apselerin büyümesi, şişmesi ve neticesinde patlaması ile çok daha karmaşık bir yapıda bulunan “anal fistül” rahatsızlığı da kişide oluşum göstermeye başlayabilir.

Bu sebepler neticesi ile anal fissür rahatsızlığı kesin kez hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olarak ön plana çıkmaktadır. Hastaların sağlıklı bir tanı, tedavi ve iyileşme süreci geçirmeleri açısından uzman bir proktoloji doktoruna danışmaları oldukça önem arz etmektedir.

 

Makat Çatlağı (Fissür) Ameliyatı ve İyileşme Süreci Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623