Mayasıl Nedir? Tromboze Hemoroid Tedavisi

Mayasıl Nedir? Tromboze Hemoroid Tedavisi

Mayasıl Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

 

Ülkemizde geçmişten günümüze kadar uzanan zaman diliminde, sıklıkla hemoroid (basur) rahatsızlığı ile karıştırılan, fakat aslında korkulacak bir yanı olmayan makat hastalıkları arasında yer alır. Mayasıl halk arasında bilinen gerçeğin aslında yanlış olduğunu açıklayan bir anal bölgedeki cilt hastalığı anlamına gelir. Yani aslında tıp dilindeki adı ile bilinen anal dermatit yani makattaki deri hastalığı olarak bilinen bir problem olarak karşımıza çıkar. Aslen teşhis açısından muayene sonucunda oldukça kolay anlaşılabilen, kişiye vermiş olduğu belirtiler açısından da kişinin rahatlıkla kendisinin de fark edilebildiği bir hastalık türüdür.  

Mayasıl, bölge itibari ile aynı ve hastaya vermiş olduğu şikâyetler açısından benzerlik gösteriyor olması, hemoroid hastalığı ile karıştırılması çok normal. Lakin bu yayılan bilginin doğruluğunun bilinmesi ve bu şekilde yayılması gerekir. Birbirinden faklı olan bu iki hastalık aynı bölgede oluşmaktadır. Mayasıl aslında anal bölgedeki cilt üzerindeki iltihaplanma, enfeksiyon anlamına gelir. Hemoroid ise anal bölgedeki damarsal yapıların birçok nedenden dolayı özellikle fazla ıkınma hareketlerinin neden olduğu kabızlık problemi çeken kişilerde sıklıkla ortaya çıkan, zamanla normal şartlarda oluşum halinde duran fakat zorlanmanın etkisi ile şişerek gevşeyen damarların sarkıp, hemoroidal meme yapısını oluşturmaktadır. Belirttiğimiz gibi öncelikli olarak zorlanmadan kaynaklanan ve hastalıkların sıklıkla kronik ishal veya kabızlık yaşamaları sonucunda ortaya çıkan bir makat hastalığıdır. Fakat makat bölgesi sinir uçları bakımından oldukça yoğun olan ve bu nedenle hassasiyet seviyesi yüksek düzeyde olan organımızdır. Bölgedeki sfinkter kaslarına yapılan baskıdan kaynaklanan bu gevşeme nedeni ile oluşum gösteren hemoroidal yapılarda bu sebeple ortaya çıkmaktadır. Mukozal yapısında hassasiyet olan bu doku üzerinde ise tahrişe, enfeksiyona açık olan bir yara gibi gördüğümüz zaman üzerinde oluşan cilt dokusunun iltihaplanması deri üzerindeki yaşanılan dermatolojik sorunların olması da olası bir durum olmaktadır. İşte bahsedilen tam anlamı ile mayasıl ile hemoroid arasında birini diğerinden ayıran en belirgin fark da budur.

Başka bir noktaya değinecek olursak eğer ki hemoroidal yapıların verdiği kaşıntı, kanama gibi belirtiler mayasıl adı verilen deri rahatsızlığında da aynı belirtileri gösterebilir. İşte tam da bu nedenle halk arasındaki yayılan kalıplaşmış olan bu bilginin netliği de buradan gelmektedir.

 

 

Hemoroid Nedir? Belirtileri Nasıl Anlaşılır? Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYIN.

 

Mukoz membran yapısının bozulması sonucunda açık yara halinde olan ve enfeksiyon veya iltihaplanma gibi birçok hastalığı da beraberinde getirebilecek olan hemoroidal yapıların oluşması da birçok insanda görüldüğünden dolayı karıştırılması normal olan bir durumdur. Mukoz membran yapı; her kişinin hassasiyet derecesine göre değişiklik gösteren deri üzerinde yer alan, vücudu savunmak ve dış etkilere karşı korumak amaçlı olarak vücudumuzu örten yüzeyde koruyan doğal flora bulunmaktadır. Bu doğal flora cilt yüzeni örten, organ üzerinde mukoz membranı korumak amaçlı olan bakterilerdir. Bu bakteriler bizim için faydalı olan türlerdir. Bu doğal flora dışardan gelen bakterilere karşı savaş açmaktadır. Bakterilere karşı direnç göstererek bizi gelen dış hastalıklara karşı korumaktadır.  Bu nedenle cilt üzerindeki oluşan başka herhangi bir hastalıktan veya hastalık dışında gelişebilecek olan her şeye açık olan bir cilt anlamına gelir. Böylelikle yaşanılan enfeksiyon veya iltihaplanmaya karşı açık ve hazır hale gelen bir deri olarak bulunur. Belirtmek gerekir ki birçok hastada hemoroidal yapılarının bulunmasının yanı sıra ayrıca da deri üzerinde dermatit olarak bilenen bu makat hastalığının da ekleniyor olması, kafa karışıklığına neden olması için yeterlidir.

 

Mayasıl rahatsızlığının en belirgin özelliklerinden biri, makat bölgesinde yaşanılan kaşıntının oldukça yoğun olmasıdır. Sürekli kaşıyarak kişide rahatlık hissi verse dahi bölgenin kaşıntısına vermiş olduğu tahrişi daha da celallendirecektir. Öyle zamanlar gelir ki hasta kanayıncaya kadar kaşıma isteği yaşar. İşte buda kısır döngü haline gelerek, iyileşmek yerine tamamen tahriş ve anlattığımız koruyucu tabakanın yok olmasına yol açar.

 

 

Mayasıl Rahatsızlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

 

Dar kıyafetler giymekten kaçının. Giymiş olduğunuz iç çamaşırlarınızın pamuklu veya keten olmasına ve dar olmamasına dikkat edin.

Bu rahatsızlık nemli ortamı sevmez, genital bölge veya anal bölge nemli kaldığı zaman tüm patojenik (hastalık yapan virüs) etki ortaya çıkarak koruyucu tabakanın ortadan kalkmasına sebebiyet verir. Bu nedenle bölgenin havasız kalmasını engelleyerek, duru su ile sıklıkla temizlenmesi gerekir.

Kaşıntı yapabilen bazı gıdalar vardır. Yemek yedikten sonra fark ettiğiniz özellikle hazır gıda, acılı, baharatlı gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Bölgenin temizliği tüm hastalıklardan korunmak için olduğu kadar mayasıl hastalığından da uzak durmak için mutlaka hijyenine de özen göstermek gerekir. Anal bölgenin tamamen temizlendiğine ve kirli kalmadığına dikkat etmek gerekir.

Özellikle fazla olan kilolardan kurtulmak dikkat edilmesi gereken başka bir etkendir. Vücuttaki ter bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olurken, bölgenin nemli kalmasına da yol açabilir. Bu nedenle fazla kilodan kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve yeteri miktarda su tüketiminde bulunmak gerekir. Vücut kitle indeksini dengede tutmaya çalışmak bu hastalıktan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm hastalıklara sebebiyet verebilecek olan vücudun yeterince su ihtiyacının karşılanmaması, mayasıl hastalığına da yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin yanında günde en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Çok fazla oturmak ve hareketsiz bir yaşam sürdürmekte mayasıl rahatsızlığını ortaya çıkartabildiği gibi hemoroid oluşumuna da sebebiyet verebilir. Bu nedenle hareketsiz kalmamak sağlığımız için yapmamız gereken ilkelerden biri olduğunu unutmamak gerekir.

Unutmayın ki tedavisi kolay olan bu hastalıktan kurtulmak için mutlaka bir hekime danışmalısınız.

 

 

Tromboze Hemoroid Nedir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

 

Tromboze hemoroid adı verilen halk arasındaki tabir ile boğulmuş basur olarak bilinen rahatsızlık; makatın dışında yer alan makata ki dış hemoroid oluşumuna sebep olan yastıkçıkların, kanaması sonucunda oluşur. Bu hemoroidal yastıkçıların içi kan pıhtısı ile oluşur. Kan pıhtısı halindeki yapılar da bazen nohut büyüklüğünde veya da nohuttan daha küçük bir halde, dış hemoroid oluşumu şeklinde belirir. Birkaç saat içerinde ise şiddetli ağrı, dayanılması güç olan sertlik ve ele gelen sertlik şeklinde hastada benzer şikâyetler verebilir.

Tromboze heomorid dış hemoroid olarak çeşitlendirdiğimiz türlerinden olarak mayasıl rahatsızlığı kanın, basur memesi içerisinde pıhtılaşma özelliği vermesidir. Bu nedenle hastalar sıklıkla hemoroid rahatsızlığı ile karıştırabilirler.

Tromboze belirtileri arasında söylediğimiz gibi şiddetli ağrı, sertlik ve birlikteliğinde kanama gerçekleşebilir. Tromboze hemoroid rahatsızlığı kişiye 3 gün kadar şiddetli ağrı yaşatır. Yaşanılan bu şiddetli ağrı sonucunda gün içerisinde azalmaya başlar. 30 gün içerisinde ağrı, şişliği ise yaklaşık 2 ay süre alarak yavaşla kaybolmaya başlayabilir. Fakat tamamen bir düzelme, iyileşme söz konusu olmamaktadır. İşte tam da bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Aksi bir durumda tekrardan ortaya çıkarak hematomla karıştırılabilir.

Ameliyat ile makat hastalıklarındaki tedavi şeklinde bölgenin çıkarılması ile yapılan kesi ve dikiş işleminin olması ile hastanın iyileşme süresinde gecikme yaşanılabilir. Genel anestezi altında uygulandığı için hastanın kendine gelmesi uzun bir süre alarak, birçok yan etki ile karşılaşılabilir. Bölgedeki dokunun kesilmesi ile sinirler harabiyete uğrayabilir. Bu nedenle günümüzde artık çok da tercih edilen tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

 

 

Hemoroid İlaçları ve Ameliyatı Hakkında Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

Artık makat hastalıklarından kurtulmanın yolu çok daha kolay ve rahat bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Teknolojinin gelişmekte olduğu zamanda lazer yöntemi ile ameliyatsız tedavi gerçekleşebilmektedir. Bilinmesi gerekir ki ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi şeklinde yalnızca lokal anestezi kullanılarak, ayaktan tedavi devri başlamaktadır. Hastalar bunu yanlınızca bir diş dolgusu gibi düşünerek, açlık veya tokluk fark etmeksizin yapılabilen, kişiye herhangi bir yan etki vermeden uygulanan tedavi şeklidir. Bu alanda eğitimini almış olan proktoloji hekimleri tarafından muayene olmak ve tedaviye başlamak için hastalığınızın vermiş olduğu şikâyetler ile karşılaştığınızda muhakkak danışmanız gerekecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623