Perianal Fistül Ne Demek? Makatta Fistül Zararları Nelerdir?

Perianal Fistül Ne Demek? Makatta Fistül Zararları Nelerdir?

Perianal Fistül Ne Demek?

Perianal fistül, aslında makat bölgesinde olmaması gereken bir bağlantı yolunun kişide oluşum göstermesi olarak tarif edilebilir.

Cilt ve bağırsak dokuları arasında, esasında olmaması gereken bir bağlantı yolu ya da tünelin oluşmasına fistül denilmektedir. Birincil ağız denilen ve makatın iç kısmında bulunan bağırsak bölümü ile ikincil ağız denilen derinin arasında oluşum gösteren anormal bağlantı yolu (tünel) oluşumu ise (perianal ) anal fistül olarak isimlendirilmektedir.

Perianal fistül, normal sağlıklı bir bireyde yer almaması gereken bir kanal olarak tabir edilir. Oluşan bağlantı yolunun başlangıç noktası olarak tabir edilebilen iç kısmı kalın bağırsağın son bölümüne granülasyon dokusu ile açılır ve yine bu istenmeyen bağlantı yolunun dış kısmı deri üzerinde şişliğe, akıntıya sebebiyet vererek kişide varlığının oluştuğunu adeta ilan eder konuma gelebilir. Anal fistül oluşumu sonrasında hastaların en yaygın şikâyetleri arasında apseler, kanlı ya da sarımsı bir renkte kokulu akıntılar yer alabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise anal fistül rahatsızlığı kadın bireylere oranla erkek bireylerde neredeyse 2 kat daha fazla gözlemlenebilmektedir.

Perianal (anal) fistülün kişide oluşum göstermesi aslında oldukça tesadüfi olarak görülmektedir. Fakat anal fissür (makat çatlağı) rahatsızlığının kişide oluşum göstermesi de bazen perianal fistül rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bunun sebebi ise makatta oluşan çatlağın tedavisinin gerçekleşmemesi olarak özetlenebilir. Öyle ki makat bölgesinin temiz bir yapıya sahip olamamasından kaynaklı olarak dışkı sırasında iltihaplanmaya çok müsait olan çatlaklarda ilerleyen süreçte apse oluşumu gerçekleşebilir. Oluşan apse sonrasında vücut, apseyi dışarı atabilmek üzere bahsedilen “istenmeyen bağlantı yolu” yani “fistül” oluşumunu meydana getirebilir. Çoğunlukla anal fissür neticesiyle meydana gelebilen perianal fistül rahatsızlığının önüne geçebilmek için (eğer anal fissür neticesiyle bir oluşum söz konusu ise) ilk etapta makat bölgesinin zorlanmasına neden olabilecek kabızlık, ishal, hamilelik süreci ve anal bölgeden ilişki gibi etkenlerin kişinin hayatında bulunmaması ya da kişinin bu etkenlere dikkat etmesi gerekebilmektedir. Bunların dışında hastaların nasıl oluştuğuna kimi zaman akıl sır erdiremediği perianal fistül rahatsızlığının önüne geçebilmek adına alınabilecek net bir önlemden ne yazık ki bahsedilememektedir.

Perianal fistüllerin oluşumunda katkı sağlayabilecek bir diğer unsurların arasında gösterilebilen crohn ve ülseratifkolit gibi inflamatuvar bağırsak rahatsızlıkları da bu hastalığın oluşumundaki bir bulgu olarak sunulabilmektedir.

Kişide bir şekilde oluşum gösteren fistüllerin bulundukları konuma göre aldıkları isimlendirmelerde bir takım farklılıklar bulunmaktadır.  Fistüllerin makatta yerleştikleri konuma göre tedavi sırasındaki işlemler de özellikle gerçekleştirilen klasik cerrahi ameliyatlı yöntemlerde değişiklikler gösterebilmektedir.

Kişiler arasında %70 oranında en sık karşılaşılan perianal fistül çeşidi “intersfinkterik” olarak adlandırılan makat fistülü olarak karşımıza çıkabilmektedir. İntersfinkterik fistüller, iç makat kası ile dış makat kası arasında istenmeyen bağlantı yolunu meydana getirirler.

İntersfinkterik fistül çeşidinden sonra %20 oranı ile kişiler arasında en sık görülebilmekte olan perianal fistül çeşidi ise “transsfinkterik” fistül olarak bilinmektedir. Makatta iskiorektal çukura açılarak makat derisine kadar uzanan bir bağlantı yolunu oluşturabilmektedir.

Görülme sıklığı açısından üçüncü sırada yer alan “suprasfinkterik” fistüller yaklaşık olarak %4 oranında kişiler arasında gözlemlenmektedir. Yine suprasfinkterik türü, iskiorektal çukura açılan bir fistül çeşididir fakat deyim yerindeyse makat kaslarının neredeyse tamamını çevreleyerek bunu gerçekleştirdiği söylenebilir.

Son olarak %1 görülme oranı ile neredeyse en az görülen “ekstrasfinkterik” fistül, dışkı tutmada oldukça önemi olan makat kaslarından başlayarak bağırsağın son bölümü olan rektuma kadar bir yol izleyebilir.

Sayılanların dışında halk arasında “atnalı” olarak bilinen bir diğer perianal fistül çeşidi ise oluşum şeklinin adeta “U” harfine benzeyerek at nalını andırması ile bu isimlendirmeyi almıştır. Makattan bağırsağa kadar uzanan bir yol izleyerek diğer perianal fistül çeşitlerine nazaran daha zorlu olabilecek bir tedavi şeklinin meydana gelmesine neden olabilen bir oluşum olarak adından bahsettirmektedir.

 

Fistül Çeşitleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Makatta Fistül Zararları Nedir?

Makatta fistül ya da bir diğer adı ile perianal fistül, ilaçla tedavi edilmesi genellikle pek mümkün olamayan bir rahatsızlık olarak öne çıkabilmektedir.  Bununla beraber, perianal fistül rahatsızlığı yaklaşık olarak  %50’nin üzerinde bir oran ile kendi kendine geçmesi mümkün olamayan bir hastalık olarak da hastaların muhakkak tedavi yoluna gitmesi gereken bir hastalık olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Öyle ki hem tedavi öncesi hastaya zor anlar yaşatabilen hem de tedavi sonrası hastanın gözünü (özellikle klasik cerrahi yöntemle ameliyat tercih edilecekse) korkutabilen semptomları oluşturma riski taşıyan bir rahatsızlık olarak da ön plana çıkabilmektedir. Bunun sebebi oluşan fistüllerin makat kaslarına yakın olması neticesiyle klasik cerrahi ameliyatlı işlem ile uygulanan tedavide kasların zarar görme ihtimalinin bulunmasıdır. Fakat öncelikle perianal fistülün neden tedavi öncesi hastalara zor anlar yaşatabileceğini açıklamak gerekmektedir.

 

Tedavi yoluna gitmeyen hasta, kendisinde bulunan perianal fistül rahatsızlığı neticesiyle fistül kanalının yaratmış olduğu kötü kokulu iltihap akıntısı ile zor anlar yaşayabilmektedir. Ne yazık ki akıntının varlığı sadece bu sıkıntıyı değil, makat bölgesinin kaşınmasına neden olmasıyla da bölgenin tahriş olmasına neden olarak deyim yerindeyse bir taşla iki kuşluk bir sıkıntıyı hastaya verebilmektedir. Bununla birlikte elbette makat bölgesinde de olsa vücutta bulunan bir iltihap söz konusu.  İltihap neticesiyle hastada halsizlik, yüksek ateş, makat bölgede şişlik ve kızarıklık gibi şikâyetler de ne yazık ki gelişim gösterebilmektedir.  Nadiren de perianal fistül rahatsızlığı, hastanın dışkılama yaptığı sırada kan görmesine neden olabilmektedir.

Perianal fistül rahatsızlığının bunlar dışında belki de hastaya verdiği en büyük zarar, hastanın sosyal yaşantısını derinden etkileyebilecek bir güçte olmasıdır. Nasıl mı? Örneğin, perianal fistül rahatsızlığına sahip bir birey arkadaşları ile dışarıda saatlerce oturup kahve içmeye pek sıcak bakamıyor olabilir ya da aynı birey bir sinema filmini izlemekten ya da uzun bir yolculuğa çıkmaktan çekiniyor olabilir. Bunun sebebi perianal fistül rahatsızlığına sahip hastaların, genellikle uzun süre oturmakta hatta otururken zorluk yaşayabilmelerinden kaynaklıdır.

 

Makatta Ağrı Neden Olur Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

Bir diğer başka örnek ise sağlıklı yaşam için yürüyüş yapmak veya günlük hayatta daha sık karşılaşılan “Kalkıp bir çay dökeyim.” Onlar için belki de bir eziyet cümlesinden öteye gidemiyor olabilir. Çünkü perianal fistül rahatsızlığına sahip hastalar bazı anlarda hareket ederken de yaşadıkları ağrı ve acı sebebiyle zorluk çekebilmektedir. Hatta ne yazık ki doğal bir oluşum sebebiyle gerçekleşen “öksürük” bile tedavi olmayan perianal fistül rahatsızlığına sahip hastaların korkulu rüyası haline gelebilir.

Ne yazık ki perianal fistül rahatsızlığı hem fizyolojik olarak bedene hem de sosyal yaşantıya vurduğu sekte nedeniyle kişide psikolojik zararların inşa edilmesine yol açabilmektedir.

Perianal fistül rahatsızlığı ile inatlaşan hastaların daha çok zarar görmeleri oldukça muhtemel olabilmektedir. Tüm olumsuz süreçlerine rağmen tedavi yoluna girmeyen hastalar genellikle bir hata ettiklerinin farkında olamayabilirler. Lakin yapılan araştırmalar doğrultusunda, 10 yılı aşkın süre boyunca tedavi edilmemiş olan perianal fistül rahatsızlığı kişide ne yazık ki kanser oluşumuna sebebiyet verebiliyor.

Her hastalıkta olduğu gibi perianal fistül rahatsızlığında da ertelemek kişiye büyük zararlar verebiliyor ve kişinin sağlığında büyük hasarların meydana gelmesine neden olabiliyor. Bu sebeple sağlığınızı etkileyecek her türlü rahatsızlıkta uzman bir doktora başvurmalısınız. Nitekim perianal fistül rahatsızlığında dışkıyı tutmayı yarayan makat kaslarının zarar görmemesi için proktoloji uzmanına danışarak ameliyatsız yöntemler ile muhakkak tedavi sürecine girmelisiniz.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 8 623