Genital Siğil (HPV) Tedavisi

Anasayfa Tedaviler Genital Siğil (HPV) Tedavisi

Genita Siğil (HPV) Tedavisi

HPV, en sık cinsel yol ve temas ile bulaşma sağlayan ayrıca umumi yerlerin (wc, hamam, sauna, vb.) ortak kullanımı sonucu erkekte penis üstünde, kadında ise hazneye, dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşme sağlar ve bazı zamanlarda alevlenerek kendini gösteren bir tür rahatsızlıktır.

Genital siğil oluşumları HPV’nin yan etkileridir. HPV 1 ile 6 ay arasında değişen kuluçka döneminden sonra genital organlarda sivilce benzeri kabarıklık veya et beni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini gösterir. Virüs ilk olarak deriden kabarık, ağrısız bir sivilce şeklinde ortaya çıkar. Oluşan bu kabarcıklar, uzun süreler kalıcı olabilir ve zaman ilerledikçe karnabahar görünümünü alırlar. Fakat agresif, yayılımcı olan türleri de bulunmaktadır. Önemsenmediği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir ya da bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Yayılmacı özelliklerinden dolayı rahim ağzına veya makat içerisine doğru da ilerleyebilirler. Rahim ağzı kanseri veya makat kanserine dönüşebilirler. Özellikle kadınlarla rahim ağzı kanserlerinin %98’i genital siğil temeline dayanmaktadır.

Genital Siğil (HPV) Belirtileri Nelerdir?

 • Genital veya anal bölgede kaşıntı, yanma ve kabarıklık olması
 • Deride renk değişimi yaşanması
 • Genital bölgede ufak, beyaz veya gri renkte lezyonlar ortaya çıkması
 • Seksüel ilişki sırasında kanama
 • Karnabahara benzeyen birbirine yakın birkaç siğil
 • Siğiller bazen gözle görülemeyecek kadar küçük bazen de büyük karnabahar görünümünde belirti verebilirler

Genital Siğil (HPV) Nasıl Bulaşma Sağlar?

Genital siğiller daha çok cinsel yol ile bulaşır. Birçok kişinin ortak kullandığı tuvalet, sauna, hamam, ortak kullanılan havlu ve ortak kullanılan iç çamaşır vb. ile bulaşabilir.

Bulaşmasındaki Risk Faktörleri Nelerdir ?

 • Ergenlik yıllarında başlayan cinsel birliktelik
 • Birden fazla partner olması
 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Önceden cinsel yolla bulaşan enfeksiyon
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması

HPV Tipleri Nelerdir?

150 den fazla tipi bulunan HPV’nin, her birinin kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez, bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Yüksek riskli HPV türleri; 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82

Düşük riskli HPV türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81

HPV (Human Papillom Virus) den Korunma Şekli

Seksüel birliktelik anında koruyucu ürünler kullanmak (prezervatif gibi) genital siğil oluşma riskini çok düşükte olsa azaltabilir. Fakat %100 korunma yöntemi değildir ki siğiller sürtünme yoluyla bulaşma özelliğine sahiptir.

Genital Siğil (HPV Virüsü) Tedavi Edilebilir mi?

Genital siğiller çok hızlı yayılırlar bu yüzden belirti verdiği anda mutlaka uzman Proktoloji hekimine başvurmak gerekir. Tedavinin gecikmesi veya ertelenmesi durumunda çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Merkezimizde genital siğil tedavisi, ameliyatsız lazer yöntemi ile uygulanmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisinde genital siğiller için geliştirilen en başarılı ve hasta açısından en konforlu yöntemdir.

 

 

Bilgi Alın